Sealsfieldův kámen nabízí jedny z nejkrásnějších výhledů Národního parku Podyjí. Foto: Michal Klajban, Wikimedia Commons

Jednu z nejkrásnějších vyhlídek Národního parku Podyjí najdete v lesích nad Trauznickým údolím, vysoko nad zákrutem řeky Dyje, pět kilometrů od středu města Znojma. Vyhlídka nese název po americkém spisovateli Charlesi Sealsfieldovi, rodákovi z blízkých Popic, který sem rád chodil meditovat.

Monumentální stěna s vyhlídkou okouzlila světově proslulého spisovatele již na začátku 19. století. S občanským jménem Karel Postl v roce 1822 emigroval do USA, kde se následně literárně proslavil (například knihou Rakousko – jaké je). K Sealsfieldově kameni se můžete dostat zeleně značenou okružní trasou, jež začíná a končí na červené magistrále Podyjí mezi Konicemi a Popicemi. Vyhlídka skýtá nádherné výhledy do údolí Dyje, ale také do rokle Mločího potoka, na strmou Býčí skálu či na okolní kopce, kde v teplomilných lesích žije množství vzácných druhů živočichů.

Sealsfieldův kámen
Národní park Podyjí

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Kunštátsko a Bílovicko. Krajiny protkané poezií

Každý máme svá rodná města nebo vesnice, ke kterým si vytváříme osobitý vztah. V dnešním tak rychle se měnícím a informacemi nabitém světě někteří usilovně, jiní systematicky a další intuitivně hledáme a navštěvujeme krajiny odpočinku a relaxace. Potřebujeme místa, kde obnovujeme naše zdraví a životní síly.

Podcasty Z.BESEDY

Už brzy se můžete těšit na ty nejvymazlenější podcasty Znojemské Besedy. Z.BESEDY – právě takový název nový podcast dostal. Čeká vás půlhodinka povídání se zajímavými hosty.

Naučná stezka Járy Cimrmana

Příznivci českého všeuměla, neznámého génia Járy Cimrmana zbystří! Lomnicí u Tišnova totiž vede naučná stezka, po které se můžete projít (nebo plahočit) až k hájence pod vrchol Sýkoře. Trasa je dlouhá asi 5 kilometrů a má několik zastavení, kterým se tady říká tzv. plahočiny.

Umělecká litina – černé skvosty v blanenských ulicích

Vydejte se do Blanska po stopách dávné slávy umělecké litiny. Její rozvoj byl spjat zejména s osobnostmi Huga Františka Salma a Karla barona z Reichenbachu v počátku 19. století. Stopy, které zanechali oni i jejich pokračovatelé, jsou po téměř dvou staletích patrné.

Lušticí hledačka v Mikulově

Zábavná procházka s úkoly pro děti vede přes centrum Mikulova až na Svatý kopeček. Na výlet můžete vyrazit, kdykoliv se vám zachce, stačí se zaregistrovat na webu uvedeném v patičce. Na e-mail poté dostanete dokument s mapou, základními informacemi a především pracovní listy s křížovkami a úkoly.