O projektu Zašívárna jsme si povídali s jeho zakladatelkami Šárkou a Hankou. 

Jak byste krátce představily svůj projekt Zašívárna?

V Zašívárně se zabýváme ruční výšivkou – vyrábíme tvořicí sady, se kterými si může zájemce vyšít daný vzor sám, šijeme oblečení a interiérové doplňky a v neposlední řadě pořádáme i vyšívací workshopy pro veřejnost. Před 2 lety jsme v nakladatelství Albatros Media vydali i knížku Moderní vyšívání ze Zašívárny. Náš sociálně prospěšný projekt Zašívárna existuje již šestým rokem a po celou dobu podporujeme seniory v začlenění se do společenského života. Spolupracujeme totiž s tzv. vyšívacími babičkami, což jsou seniorky ze všech koutů republiky, které pro nás vyšívají, šijí, připravují materiál a kompletují vyšívací sady. Některé nám pomáhají i s workshopy.

Zvedl se díky tomu, že jsme všichni „zašití“ doma, zájem o vyšívání?

Musíme říct, že díky současné pandemii se nám výrazně zvedl počet objednávek. Lidé jsou už přes rok zalezlí doma a touží po tom dělat něco rukama. Vyšívání a ruční práce obecně mají totiž také velký terapeutický účinek a lidé si jejich prostřednictvím mohou odpomoci od stresu, obzvlášť během karantény nebo při omezení kulturních a jiných zájmových činností. Navíc přispívají k šetrnému způsobu života – lidé si pomocí ručních prací mohou vyrobit nové věci z již použitých nebo starších materiálů (recyklace) nebo si mohou zkrášlit či opravit své současné oblečení nebo jiné textilní doplňky (upcyklace).

Co pro vás znamená jaro v Brně?

Na jaro každý rok toužebně čekáme, je to naše oblíbené roční období. V Brně jsou to pro nás především otevřené zahrádky různých kaváren, kde se můžeme potkávat s přáteli a už nám není zima. Také víc kulturních akcí se odehrává venku. Teď bohužel ani jedna tato kratochvíle není možná, tak se aspoň těšíme ze sluníčka v parku nebo na balkonech našich domácností.

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Mikroskopická anketa

Který obor, v němž nachází elektronová mikroskopie své uplatnění, je pro vás osobně nejvíce fascinující? V krátké anketě jsme se zeptali předních vědců a manažerů, kteří pracují v brněnských vědeckých ústavech nebo ve vedení firem produkujících elektronové mikroskopy. A také letošního VIP hosta z USA a českého rodáka Ondřeje Křivánka.

Carretovi citlivě zachycují vztah k posvátné stránce života, říká kurátorka Eva Mazárová

Výstava Otisk cest. Fotografie Claude a Marie-José Carret v Muzeu romské kultury představí tvorbu této dvojice. Kurátorský výběr fotografií přibližuje v rozhovoru jedna z kurátorů výstavy, etnoložka Eva Mazárová.

Nový materiál se pomalu rýsuje, říkají Beps’n’Johnnies

Kde v Brně rádi hrají Beps’n’Johnnies, na čem zrovna pracují a jaké počiny je na lokální hudební scéně v poslední době nejvíce zaujaly? Čtěte v krátkém rozhovoru.

Ruční práce mají terapeutický účinek, říkají Šárka a Hanka ze Zašívárny

O projektu Zašívárna jsme si povídali s jeho zakladatelkami Šárkou a Hankou. 

Opět se zvedáme, říká děkan Divadelní fakulty JAMU Petr Francán

S děkanem Divadelní fakulty JAMU Petrem Francánem jsme si v krátkém rozhovoru povídali o tom, v čem je brněnské divadlo specifické, kde hledat umění v době uzavření kulturních institucí i škol a co mu v posledních měsících udělalo radost.