Foto: Alena Blažejovská

Kde hledá umění v brněnském veřejném prostoru akademický malíř Petr Veselý? Na čem zrovna pracuje a co pro něj znamená jaro v Brně? Čtěte v krátkém rozhovoru.

Kde hledáte umění v brněnském veřejném prostoru?

Ve veřejném prostoru teď asi ne, pokud, tak vlastně poslechem veřejnoprávního rozhlasu, nedávno Osudů Břetislava Rychlíka nebo komentáře Janáčkovy Káti Kabanové s muzikologem Jiřím Zahrádkou na Vltavě, z pořadů brněnského rozhlasu poslouchám pro setkávání se s uměním magazín Zelný rynk… Ale abych vzpomenul Picassův výrok, tedy „nehledám, nalézám“, potkávám nápovědi umění kdekoli, v přírodě, při běžných činnostech, v poezii, v obrazech paměti i v paměti obrazů, v komunikaci s přáteli (hospody ne/nahradil telefon), tedy i brněnskými… Před pár dny jsem ve výměníku na zastávce autobusu na předměstí, kde bydlím, nalezl Mikuláškovu sbírku Krajem táhne prašivec (názvem tedy podezřele aktuální) a potkal jsem se taky se sbírkou na podzim zemřelého Zena Kaprála, tu vydalo brněnské Druhé město s názvem Tříděný odpad, nebo třeba s novou sbírkou Martina Stöhra a s na jaře vydanou sbírkou Víta Slívy.

Na čem teď pracujete, kde se můžeme s vaší prací setkat?

Do nakladatelství (Větrné mlýny) jsem předal rukopis svojí druhé sbírky, měla by vyjít na jaře, s básníkem Vítem Slívou (jako redaktorem) pracujeme na korekturách. Na konec února jsem pro rozhlasovou stanici Vltava připravil cyklus sedmi Malířských povídek (Redon, Lada, Kratochvil…), do sazby jde nové číslo časopisu Weles, na kterém jsem se podílel, a k instalování mám připravený výběr kreseb pro z podzimu odloženou komorní výstavu v Pražákově paláci Moravské galerie (Staré kresby), s nejistotou, kdy bude přístupná. A především chystám výstavu pro hlavní sál FAIT GALLERY, začínat by měla na začátku května (po ročním odkladu). A ještě je snad moje práce k vidění na dvoře, kde zpracovávám dřevo na topení…

Co pro vás znamená jaro v Brně?

Asi světlo brzy ráno, ostré slunce při chůzi ulicemi, omládnutí Svratky, probouzející se parky a zahrádkářské kolonie, zahrádky hospod, oživlý Zelný rynk – tedy náměstí. A prožít Velikonoce…

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Mikroskopická anketa

Který obor, v němž nachází elektronová mikroskopie své uplatnění, je pro vás osobně nejvíce fascinující? V krátké anketě jsme se zeptali předních vědců a manažerů, kteří pracují v brněnských vědeckých ústavech nebo ve vedení firem produkujících elektronové mikroskopy. A také letošního VIP hosta z USA a českého rodáka Ondřeje Křivánka.

Carretovi citlivě zachycují vztah k posvátné stránce života, říká kurátorka Eva Mazárová

Výstava Otisk cest. Fotografie Claude a Marie-José Carret v Muzeu romské kultury představí tvorbu této dvojice. Kurátorský výběr fotografií přibližuje v rozhovoru jedna z kurátorů výstavy, etnoložka Eva Mazárová.

Vila Löw-Beer zve na virtuální prohlídku

Oblíbené programy pro rodiny s dětmi Vila dětem teď probíhají on-line. Letos jste si tak už mohli virtuálně prohlédnout část stálé expozice vily Löw-Beer věnovanou textilnímu průmyslu a rodině Löw-Beer nebo se dozvědět zajímavosti o jarních židovských svátcích. V dubnu vás čeká program s názvem Skryté poklady zahrady.

Nový materiál se pomalu rýsuje, říkají Beps’n’Johnnies

Kde v Brně rádi hrají Beps’n’Johnnies, na čem zrovna pracují a jaké počiny je na lokální hudební scéně v poslední době nejvíce zaujaly? Čtěte v krátkém rozhovoru.

Muzeum romské kultury představí fotografie manželů Carretových

Deník života romských rodin. Tradice, řemesla, sváteční i všední chvíle – to vše zobrazuje nová výstava Muzea romské kultury Otisk cest. Fotografie Claude a Marie-José Carret. Třicet let manželé Carretovi navazují vztahy s Romy po celé Evropě a díky osobním poutům a přátelstvím vznikají přirozené fotografie každodenního života.