Výběr správné boty sníží riziko zranění, kvalitní oblečení a doplňky zase udělají z běhu příjemnější zážitek. Foto: Pocket media

Začínáte běhat? Přemýšlíte, jaké si pořídit boty, oblečení, doplňky, co vše vlastně k běhu potřebujete? Rozhodujícím faktorem by neměla být cena nebo vzhled, ale především kvalita, použité materiály, vhodný střih a kompatibilita s vaším typem nohy či terénem.

Dobrá bota = zdravá noha

Jak vybrat běžecké boty? Důležitý je terén, na kterém je hodláme používat. Rozlišujeme boty silniční, které mají hladší podrážku a lepší tlumení, a boty trailové, díky jejichž výraznějšímu vzorku je snazší překonávat bláto či nerovný povrch. Důležitým faktorem výběru bot je také došlap – nevíme-li, jaký došlap máme, může pomoci specializovaná diagnostika, kterou nabízí mnohé obchody s obuví. V době jejich uzavření se pak musíme spoléhat na on-line rady a návody, platí však, že pokud si nejsme jistí, je nejlepší zvolit obuv neutrální. Stejně tak bychom si měli předem určit, zda boty budeme používat na závody či trénink. Závodní jsou lehčí, umožňují větší rychlost, ale také snadněji podléhají opotřebení. Co se týče velikosti, měli bychom mít u bot kvůli natékání nohou při běhu vždy alespoň půl až centimetrovou rezervu.

Oblečení a doplňky

Při výběru oblečení musíme brát zřetel především na materiál… a počasí. Začneme kvalitním spodním prádlem a běžeckými ponožkami, které díky speciálním vláknům nesklouznou z nohy a odvádí pot. U dalších vrstev jsou vždy vhodnější funkční materiály, pozor si musíme dát i na to, jak nám budou sedět a zda nám některé švy při delším běhu nebudou způsobovat nepohodlí. Oděv můžete doplnit potítkem, chytrými hodinkami s funkcí měření tepu a krokoměrem nebo například čelovkou, rozhodnete-li se běhat potmě.

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Běžecké kurzy a kempy

Běžecké kurzy pod vedením kvalitních trenérů za nejnižší možnou cenu, zázemí ve sportovním areálu s oválem, videoanalýza vaší techniky, testování obuvi, slevy na vybavení, to vše přímo v Brně? Projekt Vše pro běh kromě zmíněného pořádá i běžecké kempy.

Nechte si poradit s vybavením

Začínáte běhat? Přemýšlíte, jaké si pořídit boty, oblečení, doplňky, co vše vlastně k běhu potřebujete? Rozhodujícím faktorem by neměla být cena nebo vzhled, ale především kvalita, použité materiály, vhodný střih a kompatibilita s vaším typem nohy či terénem.

Závodit i pomáhat

Proč běháte právě vy? Chcete si zlepšit fyzičku, překonat lenost, vyhrát závod nebo pomoct dobré věci? Důvodů se najde spousta a každý je správný. Vyberte si ten svůj a vyběhněte na cestu.

Tři, dva, jedna… Běžíme!

Posilovny jsou střídavě otevřené a zavřené, cvičení doma před monitorem vás nebaví a chůze vám nedává zabrat tak, jak byste si představovali? Pokud se vám nechce chodit plavat do Prýglu nebo bušit na venkovních workout hřištích, zbývá vám jediné – nazout tenisky a vyběhnout do ulic.

Cvičte doma s YOGA i-D

Odpoutej se od všedních problémů a starostí. Nadechni se a obrať pozornost k sobě. Vydechni, pohodlně se usaď a poznej, jak sladit pohyb s dechem. Zastav se, prožij pozici a najdi svůj klid a sílu. Tvoje jóga, tvoje identita. YOGA i-D.