Průvodce obsahuje stovky současných i dobových fotografií a archivních dokumentů. Foto: Brněnský architektonický manuál

Pokračování knižního průvodce s názvem Brněnský architektonický manuál. Průvodce architekturou 1946–1989 nabízí nové stezky, dobové fotografie a další zajímavosti.

vybraných objektů z období socialismu

Více než dvě stě objektů

Na konci minulého roku vydal Dům umění města Brna dlouho očekávanou publikaci Brněnský architektonický manuál. Průvodce architekturou 1946–1989, volné pokračování oblíbeného průvodce meziválečnou architekturou. Editorky Petra Hlaváčková a Lucie Valdhansová uspořádaly více než dvě stovky vybraných objektů z období socialismu do topograficky řazených stezek, na něž na konci knihy navazují medailony architektů a architektek. V knize a na webu najdete jedenáct nových stezek s označením 1946–1989: Centrum, Výstaviště, Kraví hora, Ponava, Sportovní, Černá Pole, Lesná, Královo Pole, Štýřice, Bohunice, Juliánov, které jsou doplněny tipy na výlety – např. stezka Centrum pokračuje do Komárova za stavbami Jana Dvořáka nebo Juliánov k vysílači na Hádech. 

Fotografie i staré plány města

Na úvodní stať Rostislava Koryčánka navazují textová hesla širšího kolektivu autorů a autorek doplněná stovkami současných i dobových fotografií a archivních dokumentů, aktuálními i starými plány města a přehlednými rejstříky. K nejzajímavějším objektům patří samozřejmě Bílý dům, Ingstav, International a Continental, Prior, Janáčkovo divadlo, Rondo, Lesná atd., ale velká pozornost je věnována i pavilonům na výstavišti, sportovnímu areálu Za Lužánkami, experimentální výstavbě v Křídlovické ulici nebo fenoménu tzv. akcí Z.

Brněnský architektonický manuál
Průvodce architekturou 1946–1989

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Jezděte po Brně zadarmo s Nextbike!

Nextbike je největší provider bikesharingu v České republice, svou službu nabízí už v devatenácti městech a v ulicích má přes 5 000 sdílených kol. Po Brně se navíc na téměř polovině kol místní flotily svezete 15 minut z každé jízdy zdarma.

Nakupte chytré hračky ve VIDA! e-shopu

Chemická laboratoř, výbušná věda, souprava na první experimenty, výroba slizu, stavebnice dinosauřích koster, deskové hry, tvořivé sady i hlavolamy. To vše nově najdete na e-shopu zábavního vědeckého parku VIDA!

OC FUTURUM – nový sortiment i prostory pro restart podnikání

Není pochyb, že hned jak to bude možné, vypraví se jednotlivci i rodiny za nezbytnými nákupy, které museli dlouho odkládat. Obchodní Centrum FUTURUM v jižní části Brna je na tento okamžik plně připraveno a své návštěvníky navíc přivítá v krásných, nových prostorách.

KAM na procházku? A na co si dát pozor?

Lužánky, Špilberk, psí výběhy, parky, naučné stezky… Možností, kam se přímo v Brně vypravit se čtyřnohým parťákem, je mnoho. Některá místa však mají svá specifika.

Duben, ještě tam budem?

V době, kdy píšeme tyto řádky, netušíme, jaký bude stav po víkendu, natož v dubnu. To nám v TIC BRNO ale nebrání v pilné práci, abychom byli připraveni, až dojde k rozvolnění opatření a my všichni vyběhneme ven!