Pro dobrodruhy, milovníky přírody či romantiky, ale i pro rodiny s dětmi máme pár tipů, jak strávit volné dny.
Foto: Lesy města Brna

Víte, že Brno vlastní největší městské lesy v ČR a pro svoje občany prostřednictvím společnosti Lesů města Brna buduje stále nové a nové cíle výletů? Stačí si jen vybrat podle toho, co vás zajímá a kolik máte času.

Lesní naučné stezky

Lesy města Brna budují svoje naučné stezky s cílem přiblížit veřejnosti nejen život v lese, ale i nelehkou práci lesníků. V současné době jich máme postavených devět a na každé najdete něco zajímavého nebo objevíte nové kouty našeho kraje. V Brně jsou čtyři, z nichž asi nejznámější a nejvíce navštěvované jsou dvě v oboře Holedná, která je svojí polohou i funkcí sama o sobě mimořádná. Třetí vede podél řeky Svratky a čtvrtou velmi atraktivní stezku s množstvím interaktivních a sportovních prvků najdete v lesoparku Akátky.

Foto: Lesy města Brna

Rozhledny

Rozhledny jsou vděčné cíle cest, díky nimž se můžeme kochat nekonečnými výhledy do krajiny v Brně a okolí. Zejména u té nejnovější v Jundrově lze očekávat větší počet zájemců o zážitek. Tato rozhledna získala i přesto, že byla otevřena až na sklonku roku, první místo v hodnocení nejkrásnějších rozhleden v Česku za rok 2020. Je mimořádná svojí výškou 35 metrů, kovovým tělem ve tvaru kmene dubu a umístěním přímo u obory Holedná. Nesmíme ale zapomenout ani na dříve postavené rozhledny, protože každá z nich je něčím mimořádná. Rozhledna na Ostré horce v Soběšicích je celokovová a v 19 metrech z ní můžeme vidět severní části Brna, část Pálavy nebo nedalekého Moravského krasu. Rozhledna na Babím lomě neohromí svojí výškou (15 m), ale spíše robustní stavbou válcovité věže z betonu s železným ochozem a umístěním na skalnatém hřebenu s mimořádným výhledem až na vrcholky Alp.

Pokud by se vám zachtělo poznat trochu vzdálenější místa, je možné navštívit naučnou stezku Deblínskou, Lipůveckou, Babí lom a poslední, loni vybudovanou na Kuřimské hoře. Podrobný popis stezek i s mapou najdete na webových stránkách www.lesymb.cz v sekci tipy na výlety.   

Studánky a retenční nádrže

Pokud máte rádi jeden jasný cíl cesty a zapadlé kouty přírody bez lidí, mohu vám doporučit procházku za našimi studánkami a retenčními nádržemi. Tato místa jsou vhodná nejen pro rozjímání a vyčištění hlavy od starostí běžného dne, ale také velmi nutná z hlediska zadržování vody v krajině a zvyšování druhové pestrosti rostlin i živočichů v dané lokalitě. Vyskytují se většinou v rozlehlejších lesních komplexech. V okolí Hořic u Blanska najdeme Hančinu studánku, studánku V Pařízkách a Hořickou retenční nádrž. O kousek dál je nádrž Bukovec a Šebrovská. Další studánky i retenční nádrže můžeme najít v Lažánecko-Heroltickém krasu. Z nejznámějších je to studánka U Sovy a Fořtova a z nádrží je to Horní a Dolní Slunná, Spirálky nebo Pod Šedovou loukou. Všechny studánky a nádrže najdete také na našich stránkách v tipech na výlety. 

Jiří Neshyba

ředitel Lesů města Brna

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Jezděte po Brně zadarmo s Nextbike!

Nextbike je největší provider bikesharingu v České republice, svou službu nabízí už v devatenácti městech a v ulicích má přes 5 000 sdílených kol. Po Brně se navíc na téměř polovině kol místní flotily svezete 15 minut z každé jízdy zdarma.

Nakupte chytré hračky ve VIDA! e-shopu

Chemická laboratoř, výbušná věda, souprava na první experimenty, výroba slizu, stavebnice dinosauřích koster, deskové hry, tvořivé sady i hlavolamy. To vše nově najdete na e-shopu zábavního vědeckého parku VIDA!

OC FUTURUM – nový sortiment i prostory pro restart podnikání

Není pochyb, že hned jak to bude možné, vypraví se jednotlivci i rodiny za nezbytnými nákupy, které museli dlouho odkládat. Obchodní Centrum FUTURUM v jižní části Brna je na tento okamžik plně připraveno a své návštěvníky navíc přivítá v krásných, nových prostorách.

KAM na procházku? A na co si dát pozor?

Lužánky, Špilberk, psí výběhy, parky, naučné stezky… Možností, kam se přímo v Brně vypravit se čtyřnohým parťákem, je mnoho. Některá místa však mají svá specifika.

Duben, ještě tam budem?

V době, kdy píšeme tyto řádky, netušíme, jaký bude stav po víkendu, natož v dubnu. To nám v TIC BRNO ale nebrání v pilné práci, abychom byli připraveni, až dojde k rozvolnění opatření a my všichni vyběhneme ven!