Autorem masky Jana Skácela z několika tisíc svařených nerezových trubek na Špilberku je akademický sochař Jiří Sobotka. Foto: Jan Čižmář

Bronzová socha pátera Martina Středy, betonový pomník Adolfa Loose, Jan Skácel ze svařených ocelových trubek, naddimenzované žárovky jako pocta T. A. Edisonovi nebo monumentální jezdecká socha na Moravském náměstí jsou jen některé z výtvarných projektů realizovaných pod dohledem Odboru kultury Magistrátu města Brna. 

Zadaří se napotřetí?

Výtvarná díla ve veřejném prostoru budou vždy vířit emoce, a to v případě těch klasických i těch domněle kontroverzních. V současné době běží termín pro podávání návrhů do soutěže, která se v Brně uskuteční už potřetí. Cílem této architektonicko-výtvarné soutěže je vybrat nejlepší návrh vodního prvku pro centrální část Dominikánského náměstí. Dílo samotné by mělo dosahovat vysoké umělecké úrovně a respektovat a dotvářet charakter místa se současnou funkcí shromažďovacího a společenského prostoru před Novou radnicí. 

Hotovo by mohlo být již příští rok

Prvek by měl navíc v letních měsících chladit okolní vzduch i dlážděný povrch náměstí a vyvolávat efekt vodní mlhy, ale měl by také vést k interakci s návštěvníky náměstí, a to nejen v létě. Dílo musí fungovat i v zimním období, kdy bude od vodního média odpojeno. Zájemci mohou své návrhy posílat do konce června 2021. Veškeré bližší informace o výtvarných soutěžích se dočtete také na webu Sochařské Brno, který provozuje Odbor kultury MmB. Pokud vše proběhne hladce, již v roce 2022 se budeme moci těšit z dalšího ikonického prvku brněnských ulic a náměstí. A kdo ví, třeba se zařadí mezi charismatická výtvarná díla jako z počátku kontroverzní „koňafa“ nebo nadčasový Skácel z trubek.

Brněnský kulturní parlament

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Jezděte po Brně zadarmo s Nextbike!

Nextbike je největší provider bikesharingu v České republice, svou službu nabízí už v devatenácti městech a v ulicích má přes 5 000 sdílených kol. Po Brně se navíc na téměř polovině kol místní flotily svezete 15 minut z každé jízdy zdarma.

Nakupte chytré hračky ve VIDA! e-shopu

Chemická laboratoř, výbušná věda, souprava na první experimenty, výroba slizu, stavebnice dinosauřích koster, deskové hry, tvořivé sady i hlavolamy. To vše nově najdete na e-shopu zábavního vědeckého parku VIDA!

OC FUTURUM – nový sortiment i prostory pro restart podnikání

Není pochyb, že hned jak to bude možné, vypraví se jednotlivci i rodiny za nezbytnými nákupy, které museli dlouho odkládat. Obchodní Centrum FUTURUM v jižní části Brna je na tento okamžik plně připraveno a své návštěvníky navíc přivítá v krásných, nových prostorách.

KAM na procházku? A na co si dát pozor?

Lužánky, Špilberk, psí výběhy, parky, naučné stezky… Možností, kam se přímo v Brně vypravit se čtyřnohým parťákem, je mnoho. Některá místa však mají svá specifika.

Duben, ještě tam budem?

V době, kdy píšeme tyto řádky, netušíme, jaký bude stav po víkendu, natož v dubnu. To nám v TIC BRNO ale nebrání v pilné práci, abychom byli připraveni, až dojde k rozvolnění opatření a my všichni vyběhneme ven!