Hravou formou se například seznámíte s jedním z našich největších brouků – s tesaříkem obrovským. Foto: Lipka

Jak moc je vážné, že z přírody mizí hmyz, a proč by nás to mělo zajímat? Lipka připravuje celobrněnskou a vědomostmi nabitou on-line hru v přírodě a také zábavné hmyzí aktivity pro rodiče s dětmi!

Naprostá většina zemědělských rostlin se bez hmyzu neobejde a ptáci ho zase potřebují pro svá mláďata, přesto tato důležitá skupina živočichů postupně mizí z krajiny. A je to vážnější, než si možná myslíme. „Na některých místech je dnes o 75 % méně hmyzu než před 30 lety,“ říká Martin Záruba z Lipky.

„Pokud nevěříte vědcům, zkuste si vzpomenout, kdy naposledy jste čistili přední sklo auta od hmyzu. Není to to samé jako u vaší první škodovky, že? Taková rychlost úbytku hmyzu je přímo alarmující a dává nám jasně najevo, že způsob, jakým se staráme o krajinu, je špatný.“

Co s tím?

Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání se na to rozhodla upozornit a pro letošní oslavu Dne Země vybrala téma mizejícího hmyzu. „Přestože se pravděpodobně neuvidíme, tak se máte na co těšit,“ slibuje Veronika Neckařová z organizačního týmu Lipky.

„Nejenže jsme si pro vás připravili celobrněnskou on-line hru, ale také naše pracoviště chystají zábavné hmyzí aktivity v přírodě vhodné pro rodiče s dětmi. Sledujte web a vydejte se s námi na výpravu za poznáním!“

Nech tesaříka žít

Hravou formou se tak například seznámíte s jedním z našich největších brouků – s tesaříkem obrovským. Pro svůj vývoj potřebuje starý, polomrtvý dub, na který alespoň trochu svítí slunce, jeho larvy se několik let vyvíjejí v teple na pomezí živého a mrtvého dřeva.

„Takový strom ale v dnešním hustém lese nevyroste. Tesaříci obrovští jsou tak odsouzeni využívat staré umírající duby v parcích či chráněných územích. Těch ovšem není mnoho, a až za pár desetiletí umřou stromy stářím, pravděpodobně nestihne dorůst nová generace dubů. Tím pádem dost možná přijdeme o tyto krásné brouky úplně,“ dodává Martin Záruba.

Den Země se slaví po celém světě vždy ve stejný den – 22. dubna. Cílem oslavy je propagace a podpora ochrany životního prostředí. Vůbec poprvé se Den Země slavil v roce 1970 ve Spojených státech amerických. Dnes ho slaví každý rok více než miliarda lidí v téměř 200 státech světa. A od roku 1990 ho slavíme také v České republice.

Petra Bartíková

Lipka

22/4
Den Země
Lipka
školské zařízení pro environmentální vzdělávání
www.lipka.cz/denzeme

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Jezděte po Brně zadarmo s Nextbike!

Nextbike je největší provider bikesharingu v České republice, svou službu nabízí už v devatenácti městech a v ulicích má přes 5 000 sdílených kol. Po Brně se navíc na téměř polovině kol místní flotily svezete 15 minut z každé jízdy zdarma.

Nakupte chytré hračky ve VIDA! e-shopu

Chemická laboratoř, výbušná věda, souprava na první experimenty, výroba slizu, stavebnice dinosauřích koster, deskové hry, tvořivé sady i hlavolamy. To vše nově najdete na e-shopu zábavního vědeckého parku VIDA!

OC FUTURUM – nový sortiment i prostory pro restart podnikání

Není pochyb, že hned jak to bude možné, vypraví se jednotlivci i rodiny za nezbytnými nákupy, které museli dlouho odkládat. Obchodní Centrum FUTURUM v jižní části Brna je na tento okamžik plně připraveno a své návštěvníky navíc přivítá v krásných, nových prostorách.

KAM na procházku? A na co si dát pozor?

Lužánky, Špilberk, psí výběhy, parky, naučné stezky… Možností, kam se přímo v Brně vypravit se čtyřnohým parťákem, je mnoho. Některá místa však mají svá specifika.

Duben, ještě tam budem?

V době, kdy píšeme tyto řádky, netušíme, jaký bude stav po víkendu, natož v dubnu. To nám v TIC BRNO ale nebrání v pilné práci, abychom byli připraveni, až dojde k rozvolnění opatření a my všichni vyběhneme ven!