Nový informační panel v místě kolonie © MmB

Stavba této výjimečné kolonie začala v únoru 1928 a slavnostní otevření proběhlo 2. září 1928.  Nachází se v brněnských Žabovřeskách, je unikátním vzorovým sídlištěm své doby s 16 originálními rodinnými domy od 9 nejlepších architektů tohoto období.

Výstavba vzorových sídlišť patří dnes k ikonickým momentům v dějinách světové moderní architektury. V kultuře moderního bydlení ukázaly trendy, které mají stálou platnost a jimiž se současní tvůrci často inspirují. Výstava Nový dům byla první akcí svého druhu v meziválečném Československu, druhou v Evropě a byla součástí velkoryse koncipované Výstavy soudobé kultury k oslavám 10. výročí vzniku samostatného státu. Vypracování jednotlivých projektů proběhlo podle zastavovacího plánu Bohuslava Fuchse a Jaroslava Grunta. Charakter kolonie určily podmínky stavitelů, kteří měli své konkrétní požadavky, řešení dispozice bylo ponecháno na architektech. Tento postup napomohl značné stylové a typologické jednotě souboru, o jehož šestnácti vzorových domech se můžete dočíst také na novém informačnímu panelu v místě kolonie. 

Poznávejte Brno – Kolonie Nový dům
www.GOtoBRNO.cz

TIC BRNO

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Jezděte po Brně zadarmo s Nextbike!

Nextbike je největší provider bikesharingu v České republice, svou službu nabízí už v devatenácti městech a v ulicích má přes 5 000 sdílených kol. Po Brně se navíc na téměř polovině kol místní flotily svezete 15 minut z každé jízdy zdarma.

Nakupte chytré hračky ve VIDA! e-shopu

Chemická laboratoř, výbušná věda, souprava na první experimenty, výroba slizu, stavebnice dinosauřích koster, deskové hry, tvořivé sady i hlavolamy. To vše nově najdete na e-shopu zábavního vědeckého parku VIDA!

OC FUTURUM – nový sortiment i prostory pro restart podnikání

Není pochyb, že hned jak to bude možné, vypraví se jednotlivci i rodiny za nezbytnými nákupy, které museli dlouho odkládat. Obchodní Centrum FUTURUM v jižní části Brna je na tento okamžik plně připraveno a své návštěvníky navíc přivítá v krásných, nových prostorách.

KAM na procházku? A na co si dát pozor?

Lužánky, Špilberk, psí výběhy, parky, naučné stezky… Možností, kam se přímo v Brně vypravit se čtyřnohým parťákem, je mnoho. Některá místa však mají svá specifika.

Duben, ještě tam budem?

V době, kdy píšeme tyto řádky, netušíme, jaký bude stav po víkendu, natož v dubnu. To nám v TIC BRNO ale nebrání v pilné práci, abychom byli připraveni, až dojde k rozvolnění opatření a my všichni vyběhneme ven!