Kam na výlet mimo Brno vyčmuchám rychleji než komisař Rex pachatele. Foto: Dominika Pospíšilová 

Drazí psí kamarádi, za hranice nemůžeme, ale to neznamená, že budeme sedět doma. Stejně musíme venčit lidi. Proč je nevzít na celodenní výlet za krásami naší země? Že je tu vše, co potřebujeme, víme už od dob, kdy přišel praotec pes a počůral Říp.

Nevím, jak to máte hozený vy, ale já když vidím, že můj člověk začíná tloustnout, obětuju svoje pohodlí a jde se ven. A Brno už mám označkovaný (kdo ostatně ne), takže jedem jinam. Nechám ho řídit, aby si nemyslel, ale posloucháme pochopitelně Psí vojáky. Občas Who let the dogs out (who! who! who! who!). Nebo taky jezdíme vlakem, to ale není pro každýho. Mám třeba kamaráda Broka. Brok vlakem nejezdí. Žral průvodčí. Já zase žeru jižní Moravu! Procházka po Pálavě a výhled z Děvína na Novomlýnské nádrže, to je lepší než hovězí kost. Začátek jara občas překvapí počasím, že by člověka nevyhnal, od Brna tedy z důvodů případného rychlého ústupu nemusíte ani tak daleko. Dojet k hradu Veveří a vydat se podél přehrady zpátky do Bystrce je naprosto dostačující dvou až tříhodinová procházka. Určitě dostačující pro lidskou část týmu, která při ní, na rozdíl ode mě, funí jako baset.

Procházka po Pálavě a výhled z Děvína na Novomlýnské nádrže, to je lepší než hovězí kost. Ale i dojet k hradu Veveří a vydat se podél přehrady zpátky do Bystrce je naprosto dostačující dvou až tříhodinová procházka. Určitě dostačující pro lidskou část týmu, která při ní, na rozdíl ode mě, funí jako baset.

Nedávno jsme se také hezky prošli jižní částí Moravského krasu. Trasu jsme začali kousek od Ochozu u občerstvení Srub pod Hádkem, na kterém je kromě horké polévky či párku v rohlíku z okénka skvělé hlavně to, že jsme u něj trasu také zakončili (= dvakrát svačina!, poznámka pro méně chápavé chlupáče). Všechno mezi tím bylo taky fajn. Máte-li zájem o náročnější pochod, můžete dojet na střelické vlakové nádraží a vydat se údolím Bobravy do Modřic, je to sedmnáctikilometrová vycházka, a zatímco páneček se obdivoval Spálenému mlýnu a jakémusi historickému mostu poblíž, já pozorovala veverky. Jak to, že nespadnou? To mi teda řekněte. Samozřejmě za spoustou hezkých výletů lze vyrazit také na blízkou Vysočinu, prozkoumat Tišnovsko, obětovat více času a navštívit Jeseníky či Beskydy… Jen v dojezdové vzdálenosti několika hodin se otevírá více možností, než kolik má berňák chlupů. Sedět doma je pro kočku! A jak zhodnotit současnou situaci a vládní nařízení? My psi máme takové rčení: vrrrrrr. To říkala už Lassie.

Bára

ďábel se srstí andělskou

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Kunštátsko a Bílovicko. Krajiny protkané poezií

Každý máme svá rodná města nebo vesnice, ke kterým si vytváříme osobitý vztah. V dnešním tak rychle se měnícím a informacemi nabitém světě někteří usilovně, jiní systematicky a další intuitivně hledáme a navštěvujeme krajiny odpočinku a relaxace. Potřebujeme místa, kde obnovujeme naše zdraví a životní síly.

Podcasty Z.BESEDY

Už brzy se můžete těšit na ty nejvymazlenější podcasty Znojemské Besedy. Z.BESEDY – právě takový název nový podcast dostal. Čeká vás půlhodinka povídání se zajímavými hosty.

Naučná stezka Járy Cimrmana

Příznivci českého všeuměla, neznámého génia Járy Cimrmana zbystří! Lomnicí u Tišnova totiž vede naučná stezka, po které se můžete projít (nebo plahočit) až k hájence pod vrchol Sýkoře. Trasa je dlouhá asi 5 kilometrů a má několik zastavení, kterým se tady říká tzv. plahočiny.

Umělecká litina – černé skvosty v blanenských ulicích

Vydejte se do Blanska po stopách dávné slávy umělecké litiny. Její rozvoj byl spjat zejména s osobnostmi Huga Františka Salma a Karla barona z Reichenbachu v počátku 19. století. Stopy, které zanechali oni i jejich pokračovatelé, jsou po téměř dvou staletích patrné.

Lušticí hledačka v Mikulově

Zábavná procházka s úkoly pro děti vede přes centrum Mikulova až na Svatý kopeček. Na výlet můžete vyrazit, kdykoliv se vám zachce, stačí se zaregistrovat na webu uvedeném v patičce. Na e-mail poté dostanete dokument s mapou, základními informacemi a především pracovní listy s křížovkami a úkoly.