Za úchvatnými bledulemi se vydejte do Rakoveckého údolí, jedné z nejkrásnějších částí Drahanské vrchoviny.
Foto: archiv MAS Moravský kras

Krása probouzející se přírody, naučné stezky, turistické trasy, zámky, hrady, rozhledny, jeskyně… To vše a mnohem více je jaro v Moravském krasu. Využijte prodlužujících se víkendových dní k objevování nejrůznějších koutů a tajemství této unikátní chráněné krajinné oblasti.

najdete v Moravském krasu

Romantické zámky i krápníková království

Moravský kras v sobě spojuje zajímavou historii, reprezentovanou zříceninami hradů, starými kostely i pohádkovými zámky, a zcela jedinečné přírodní bohatství rozlehlých jeskynních systémů. Kvůli epidemiologické situaci a trvajícím opatřením nevíme, kdy bude možné obdivovat interiéry památek či krápníkovou výzdobu jeskyní na prohlídkových trasách, víme ale jistě, že chráněná krajinná oblast skýtá i tak mnoho míst k objevování. Doporučujeme: nahlédněte do propasti Macocha, vyšplhejte ke zřícenině hradu Blansek, projděte se boskovickou židovskou čtvrtí, prozkoumejte jeskyni Pekárna a zjistěte, jak žili pravěcí lovci sobů! Možností je nespočet.

Pryč od davů, blíž k obloze

Právě s počátkem jara máte tu nejlepší příležitost udělat si výlet do Rakoveckého údolí, kde se louky střídají s lesy a podél potoka tu rozkvétají trsy bledulí. Poznejte také malebné okolí Bílovic nad Svitavou či jedovnických rybníků, objevte sochy Stanislava Rolínka u Kunštátu, včetně kamenných bot, které zbyly po čtrnáctimetrové soše T. G. Masaryka. Množství naučných stezek a turistických tras vede také k úžasným výhledům otevírajícím se z nových či starších rozhleden, jimiž se v Moravském krasu rozhodně nešetří. A když uvidíte celou krajinu pod sebou jako na dlani, uvědomíte si stejně jako my, že Moravský kras stojí za více než jeden výlet.

Kostel Jména Panny Marie ve Křtinách. Foto: Zdeněk Fiedler

KAM v Moravském krasu?

Po celém Moravském krasu se nachází mnoho přírodních úkazů, historických zajímavostí, malebných údolí i dostupných rozhleden skytajících výhled do okolí. Udělejte si výlet tam, kde nejste svázáni otevírací dobou.

 • Propast Macocha
 • Rudické propadání
 • Josefovské údolí
 • Rakovecké údolí
 • jeskyně Pekárna
 • Židovská čtvrť Boskovice
 • Mariánský chrám Křtiny
 • Sochy od Stanislava Rolínka u Kunštátu
 • Zřícenina hradu Holštejn
Volně přístupné rozhledny
 • Babí lom
 • Žernovník
 • Malý Chlum
 • Chocholík
 • Spešov
 • Alexandrovka

Moravský kras a okolí
www.moravskykras.eu

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Kunštátsko a Bílovicko. Krajiny protkané poezií

Každý máme svá rodná města nebo vesnice, ke kterým si vytváříme osobitý vztah. V dnešním tak rychle se měnícím a informacemi nabitém světě někteří usilovně, jiní systematicky a další intuitivně hledáme a navštěvujeme krajiny odpočinku a relaxace. Potřebujeme místa, kde obnovujeme naše zdraví a životní síly.

Podcasty Z.BESEDY

Už brzy se můžete těšit na ty nejvymazlenější podcasty Znojemské Besedy. Z.BESEDY – právě takový název nový podcast dostal. Čeká vás půlhodinka povídání se zajímavými hosty.

Naučná stezka Járy Cimrmana

Příznivci českého všeuměla, neznámého génia Járy Cimrmana zbystří! Lomnicí u Tišnova totiž vede naučná stezka, po které se můžete projít (nebo plahočit) až k hájence pod vrchol Sýkoře. Trasa je dlouhá asi 5 kilometrů a má několik zastavení, kterým se tady říká tzv. plahočiny.

Umělecká litina – černé skvosty v blanenských ulicích

Vydejte se do Blanska po stopách dávné slávy umělecké litiny. Její rozvoj byl spjat zejména s osobnostmi Huga Františka Salma a Karla barona z Reichenbachu v počátku 19. století. Stopy, které zanechali oni i jejich pokračovatelé, jsou po téměř dvou staletích patrné.

Lušticí hledačka v Mikulově

Zábavná procházka s úkoly pro děti vede přes centrum Mikulova až na Svatý kopeček. Na výlet můžete vyrazit, kdykoliv se vám zachce, stačí se zaregistrovat na webu uvedeném v patičce. Na e-mail poté dostanete dokument s mapou, základními informacemi a především pracovní listy s křížovkami a úkoly.