Pokud všechno půjde podle plánu, koncem léta vás čeká live album Veřejně nepřístupné vodní plochy. Foto: Ivo Legner

Ruku na srdce, není jednoduché zvát v téhle době za hudbou. Dlouho jsem přemýšlel, jak to pojmout. Já jsem pražská naplavenina milující Brno a při psaní tohoto sloupku jsem si uvědomil, jak Pražáci Brnu závidí kulturní scénu. Scénu, která je boží i přes pandemii.

Jak jinak si v dnešní době vynahradit živý koncert než u gramofonu s pořádnou deskou. Proto se zájmem sleduji počiny vydavatelství Kabinet Records pod Kabinetem MÚZ, které vydává jak lokální, tak i světové klasiky. Z těch klasik bych vypíchl třeba desku americké folkové kapely Fleet Foxes a jejich album Shore nebo třeba punkovej nářez kapely M.D.C. Kabinet Records vydává teď v únoru také desku brněnské kapely tryo s názvem sustainable gardening. Nejen o nové desce jsem si s kapelou tryo povídal v rámci rozhovoru pro KAM a web Planeta Brno. Desku jsem slyšel a je moc vyvedená, myslím, že kdo kapelu tryo zná, bude mile překvapen. Nové album kapely Květy nazvané Květy Květy také stojí za poslech. Například písnička Koňýku, kde mimo jiné zpívá Alena Pohlová, která vystupuje pod pseudonymem Alen a v nedávné době vydala album Až se řeky vylijí z břehů. Alen teď připravuje nové album a společně děláme na kapelové úpravě písní jak z první, tak i druhé připravované desky. 

Také se mi podařilo, upřímně asi i díky covidu, založit jazz fusion trio, které nese název Veřejně nepřístupná vodní plocha, a pokud všechno půjde podle plánu, tak koncem léta vydáme studio live album, těším se moc! Do Veřejně nepřístupné vodní plochy jsme ještě pozvali Kateřinu Skřivánkovou, která dříve působila v kapele eLiška. Společně s ní interpretujeme český a moravský folklor v novém, jiném kabátu. Práce s Kateřinou mě nabíjí radostí a novou energií. Věřím, že se nám to podaří již brzy přenést i na lidi. 

Do Veřejně nepřístupné vodní plochy jsme ještě pozvali Kateřinu Skřivánkovou, která dříve působila v kapele eLiška. Společně s ní interpretujeme český a moravský folklor v novém, jiném kabátu. Práce s Kateřinou mě nabíjí radostí a novou energií. 

V boskovickém Prostoru se také snažíme vytvářet kulturní program navzdory okolnostem. Kromě několika live streamů, například živé přenosy impra Lísky a besed Ohlasy naživo, v Prostoru probíhá koncept výdejního okénka kultury. Například v březnu chystáme malý festival písničkářů, který bude probíhat právě celý z okna. Tak si určitě udělejte výlet do Boskovic, dejte si kafe a pak si nechte zahrát nějakou písničku z oválného okna.

David Liber

hudebník, publicista

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

JazzFestBrno míří na obrazovky

Pořadatelé festivalu JazzFestBrno brzy uvedou sérii koncertů na obrazovkách České televize a prostřednictvím streamu oslaví Mezinárodní den jazzu.

Filharmonie Brno u vás doma

Streamovaný koncert brněnské filharmonie proběhne pod taktovkou šéfdirigenta Dennise Russella Daviese ve čtvrtek 15. dubna 2021 ve 20 hodin. Na koncertu zazní Brahmsova Symfonie č. 2 D dur a premiéra Glassovy Symfonie č. 2. V přestávce se mohou posluchači těšit na rozhovor šéfdirigenta s Philipem Glassem. Koncert sledujte na facebookové události, YouTube kanálu nebo zde.

Hrát světově na české nástroje

Prodeje hudebních nástrojů se během pandemie zvýšily po celém světě. Ať už svůj talent teprve objevujete, kroužíte kolem něj po špičkách, nebo jste se s jeho existencí a potřebou rozvíjení již víceméně smířili, vězte, že výběr vhodného hromosvodu této kreativní jiskry vás snadno může zavést k instrumentům vyrobeným hned za vašimi humny.

A co kluby?

Co dělají brněnské kluby v této nepříliš šťastné době? Jejich program se liší. Některé pomocí kampaně rekapitulují uplynulý rok, jiné zase poskytují prostory pro zkoušky kapel, pořádání konferencí či nahrávání demoverzí.

Kabinet Records

Původně založený jako obchod s vinyly při klubu Kabinet MÚZ, dnes funguje již jako nový label orientovaný na brněnskou hudební scénu. Kabinet Records nabízí stovky LP desek napříč žánry i světadíly. Od punku až po jazz.