Co vše se člověk může dozvědět sám o sobě? Dopřejte své mysli rovnováhu. Foto: Pocket Media

Psychosomatika jako pojem má svůj původ ve starověké řečtině. Vznikla ze spojení dvou slov: „psyché“ neboli „duše“ a „soma“ neboli „tělo“. Úlohou psychosomatiky je zkoumat vztahy a souvislosti mezi naší psychikou a její funkcí na lidský organismus. Napovídá, jak důležité je vzdělávat se a pracovat se svou myslí.

S tvrzením, že tělo a mysl jsou jedno, můžeme i nemusíme souhlasit. Avšak co si nosím uvnitř, se dříve či později bude zrcadlit na mém fyzickém zdraví. Člověk se jako tvor společenský rodí s dvěma protichůdnými potřebami: potřebou autenticity a potřebou pouta. A je to právě rovnováha mezi těmito dvěma polohami, která do velké míry určuje, jak šťastný a také jak dlouhý život prožijeme. Opravdovost není nic jiného než schopnost být v kontaktu se svými vlastními emocemi. Ty nám sdělují, co potřebujeme nebo co máme nechat být, zda chceme obejmout, ochránit, najíst se a podobně. Potřeba pouta je evolučně daná a bez ní by člověk po většinu lidské historie nepřežil déle než několik dní. Je to právě nezbytnost pouta, která způsobuje, že jednou z našich nejniternějších potřeb je přijetí ostatními. 

A z těchto důvodů nelze tělo a mysl oddělit. Naše vnitřní „palubní deska“ a její „kontrolky“ nám vždy jasně ukazují reakce našich emocí na podněty a interakce a také směr, kterým bychom měli jít. Žít v souladu se sebou znamená umět si stanovit vlastní hranice na základě emocí, tedy „vykolíkovat si hřiště“. 

Žít ve svém těle znamená naučit se ho poslouchat. Vědět, že určité situace, setkání nebo lidé ve mně vyvolávají jisté pocity. Díky tomu máme možnost na tyto vnější podněty reagovat, a kultivovat tak své zdraví. Psychickým to fyzické i fyzickým to psychické.

KAM za sebepoznáním:

Jan Hnízdil
Online poradenství a terapie
www.hnizdozdravi.cz 

Psychosomatika online
Propojení těla a mysli
www.psychosomatika-online.cz

MUDr. Ing. Tereza Hodycová
Terapie online
www.terezahodycova.cz

Denisa Říha Palečková
Vědomá sexualita a sebepřijetí
www.denisapaleckova.cz

Institut funkční medicíny a výživy
Ovládněte umění, jak být zdráv
www.ifmv.cz/seminare/

Nakladatelství Jan Melvil 
Knihy pro chytrý život
www.melvil.cz

Škola celostní a přírodní medicíny 
Podívejte se na medicínu jinak
www.welko.cz

Energie v životě
Radost být na světě
www.energievzivote.cz 

Terapie tmou 
Pobyt ve tmě pro vnitřní zrak
www.terapie-tmou-u-brna.cz/

Meditační centrum Sahadža jógy
Kurzy léčebné meditace
www.meditacevbrne.cz

Ekotextil design
Unikátní nový obor na SŠUD
www.ssudbrno.cz 
Článek u nás na webu

Barbora Olšanová

Redaktorka KAM v Brně

 

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Záliby dělají člověka

Každý člověk by měl mít pět koníčků. První, který vám vydělá peníze, druhý, který vás udrží ve formě, třetí, který podpoří vaši kreativitu, čtvrtý, kterým se budete vzdělávat, a konečně pátý, který potěší vašeho ducha. Schválně, kolik jich máte vy?

Objevte svůj tvůrčí potenciál z obýváku

Kurzy z obýváku jsou on-line i off-line lekce zaměřené na rozvoj kreativity. V nabídce platformy naleznete workshopy tvůrčího psaní, pravidelné besedy se spisovateli, pomoc a vedení pro začínající autory, praktické vyučování i individuální konzultace.

Jaro s cizími jazyky a Correctem

Jak se správně učit cizí jazyky? Jazykové centrum Correct nabízí výuku pro děti i dospělé, veřejnost i firmy, začátečníky i pokročilé. Aktuálně probíhá zápis do jarních kurzů 15 jazyků včetně češtiny pro cizince.

Devětsil v Otevřené zahradě!

Současná doba klade velké nároky na dlouhodobou psychickou odolnost a mentální zdraví každého z nás. Pokud chcete posílit svoji schopnost přijímat změny, „dobít baterky“ a uvědomit si zdroje své psychické síly a mentálního zdraví, pak přijďte v dubnu do Otevřené zahrady.

Zabavte se v kuchyni

Jak se zabavit doma a zároveň si pochutnat? Máte-li troubu a nějaké to kuchyňské vybavení, můžete spojit příjemné s užitečným a upéct či uvařit si něco dobrého. Nabídka on-line kurzů zaměřených na gastronomii roste každým dnem.