Přes HBO se na nás řítí dvakrát delší verze Ligy spravedlnosti, než uvedla kina. Foto: archiv distributora

Snyder Cut

Fanouškovsky nejskloňovanějším projektem, který v březnu míří na VOD, je Zack Snyder’s Justice League. Ve čtyřhodinové verzi znovu ožívá původní režisérská vize.

Liga spravedlnosti, která šla do kin před třemi a půl lety, byla průšvih. Nejen ve smyslu komerčním, ale i uměleckém. Střet poetiky Josse Whedona se Snyderovou estetikou neprospěl nikomu. Ani tvůrcům ani filmovému studiu, natož publiku. Zack Snyder se utrhl ze řetězu a přes HBO se na nás řítí dvakrát delší film, navíc v klasickém televizním obrazovém formátu 1:1,66  namísto širokoúhlého. A ve hře je nejen barevná, ale i „artová“ černobílá verze.

Příběh známe: je o sestavení superhrdinského týmu složeného z Batmana, Wonder Woman, Aquamana, Cyborga a Flashe. Ovšem do hry se vrátil vypravěč, který v případě „DC Universe“ vždy usiloval o temnější, dospělejší vizi, která výrazně souzní se světem komiksů Franka Millera (Batman – Návrat temného rytíře, Sin City, 300). (mh)

Zack Snyder’s Justice League
r. Zack Snyder
USA 2021
na VOD od 18/3
HBO GO

Od komiksu k románu

Když Nico Walker seděl v kriminále, napsal autobiograficky laděný román Cherry. Hrdina projde několika životními etapami. Z vysoké školy odchází do války v Iráku, kde pracuje jako zdravotník a domů se vrací se závislostí na opioidech. Aby měl na drogy, stane se bankovním lupičem.

Anthony a Joe Russovi po čtveřici velmi úspěšných marvelovek (mj. Captain America: Návrat prvního Avangera, 2014 a Avengers: Endgame, 2019) našli ve Walkerově vyprávění nový slibný projekt. Podle hesla Stevena Soderbergha – jeden film pro studio a druhý film pro sebe – se adaptací románu vrátili k nezávislé tvorbě a k námětům, které rezonují společností. Do hlavní role obsadili Toma Hollanda a vytvořili novinku, která vzbuzuje velká očekávání. Cherry je doslova sourozenecký film, protože bratři ke spolupráci přizvali sestru Angelu Russo-Ottsovou, aby podle knihy napsala scénář. I když měl o film zájem Netflix, do kin a na VOD jej nakonec uvádí konkurence. (mh)

Cherry
r.
Anthony a Joe Russovi
USA 2021
na VOD od 12/3
Apple TV+

V hlavní roli snímku Cherry uvidíte Toma Hollanda. Foto: archiv distributora

Dvojici dětských filmů: Dobrodružný svět (Det Stora äventyred, 1953) a Tři lilie (Briggen Tre Liljor, 1961) najdete na Netflixu. Foto: archiv distributora

Ponor do severské kinematografie

Nabídka ve videotéce Netflixu umí překvapit. Milovníci skandinávské kinematografie mají v současnosti jedinečnou příležitost zhlédnout několik starších švédských filmů z rozmezí let 1920 až 1969. 

Mezi němými filmy se objevují dva klasikové. Mauritz Stiller, dnes obvykle připomínaný objevem  Grety Garbo, si zaslouží být znovudoceněn coby režisér svěží vztahové komedie Za štěstím (Erotikon, 1920). Prästänkan (1920) od dánského filmaře Carla T. Dreyera byl kdysi v českém prostředí znám jako Čtvrtý sňatek paní Margarety. Skutečné objevy následují. Mezi filmy je Norrtullská parta (Norrtullsligan, 1923) od, u nás neznámého, Pera Lindberga.

40. léta zastupují komedie Hanna v lepší společnosti (Hanna i sociéten, 1940) a válečný film Až se rozední (En dag skall gry, 1944). Z 50. a 60. let se zde objevuje dvojice dětských filmů: Dobrodružný svět (Det Stora äventyred, 1953) a Tři lilie (Briggen Tre Liljor, 1961), na motivy románu Briga Tři lilie. (mh)

Severská kinematografie
Netflix

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Pohled shora aneb jak to vidí promítač

Stanislav Vacl je hlavní promítač Kina Art. Pracuje v kině od roku 2008 a zažil na vlastní kůži přechod z filmového pásu na digitální kino. V kině je zodpovědný nejen za projekce filmů, ale také za filmové kopie, techniku a hromadu věcí, bez kterých by kino nefungovalo.

Za filmem zve Miloš Henkrich

I v březnu zřejmě diváci a kina nebudou v jiném než platonickém kontaktu – přes internet on-line a na sociálních sítích. Oč důvěrnější vztah se utváří mezi publikem, monitorem a domácími audiovizuálními médii, o to víc stojí za pozornost. A protože je březen měsícem knihy, literatura se přímo nabízí být průvodcem na „dobrodružné výpravě za obrazovku“.

Na co se podívat v dubnu?

Zápas o osud lidstva, světa a vesmíru, ženy z londýnské periferie a očekávaní Oscaři. V tomto článku najdete filmové či seriálové tipy od redaktora KAM Miloše Henkricha.

Brno a Jihomoravský kraj jako bašta filmové tvorby

Za tři roky své existence podpořil Jihomoravský filmový nadační fond 60 projektů a stal se významnou institucí v audiovizuální tvorbě. Svou činností podporuje zajímavé tvůrce, místní profesionály a služby i ekonomiku kraje.

Na co se podívat v březnu?

Dochází vám nápady, na co se doma podívat? V tomto článku najdete tipy jak na novinky, tak i starší filmy od redaktora KAM Miloše Henkricha.