Galerie „Jádro“ © archiv galerie

Na současnou popularitu podcastů reaguje Galerie TIC seriálem s názvem Jádra & Tvary. Jedná se o rozhovory vycházející z celoročního kurátorského projektu Šimona Kadlčáka. Ten se zabývá historií vitrínkových galerií v Brně, které „okupovaly“ místa, kde se obvykle umění nevystavuje, jako jsou výlohy, peněženka, skříň nebo batoh.  

Šimon Kadlčák zpovídá jejich iniciátory a provozovatele, kteří se rekrutovali převážně ze zdejší umělecké scény. Můžeme si tak poslechnout různé zapomenuté nebo nikdy nezveřejněné informace, jak to vlastně bylo s galeriemi Potraviny, Umakart, Anne Frank Memorial, Jádro, V Peněžence, 1k15, 115, MakeMake, Krása a Vak. Posledním dílem podcastu Jádra & Tvary je rozhovor s Anetou Willertovou a je o galerii Vak, která dle svého jména sídlí přímo ve speciálním sportovním batohu Hayashi, který kdysi autorka používala, když šla na trénink taekwondo. V souvislosti s vitrínkovými galeriemi se nabízí otázka, jestli jsou skutečně minulostí, či jestli je současný lockdown galerií zase nevrátí do hry. Podcasty jsou přístupné on-line na Facebooku Galerie TIC a webu Galerie TIC. 

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Vila Löw-Beer zve na virtuální prohlídku

Oblíbené programy pro rodiny s dětmi Vila dětem teď probíhají on-line. Letos jste si tak už mohli virtuálně prohlédnout část stálé expozice vily Löw-Beer věnovanou textilnímu průmyslu a rodině Löw-Beer nebo se dozvědět zajímavosti o jarních židovských svátcích. V dubnu vás čeká program s názvem Skryté poklady zahrady.

Muzeum romské kultury představí fotografie manželů Carretových

Deník života romských rodin. Tradice, řemesla, sváteční i všední chvíle – to vše zobrazuje nová výstava Muzea romské kultury Otisk cest. Fotografie Claude a Marie-José Carret. Třicet let manželé Carretovi navazují vztahy s Romy po celé Evropě a díky osobním poutům a přátelstvím vznikají přirozené fotografie každodenního života.

381 346 územních plánovačů on-line

381 346 je počet všech obyvatel Brna, kterých se týká návrh nového územního plánu. Je to i název výstavy kanceláře městského architekta v brněnském Urban centru. Výstava představuje devět horkých témat, jež rezonovala Brnem při veřejném projednávání návrhu. Nově ji můžete navštívit on-line na webu Urban centra.

I muzea a galerie nabízejí on-line program

Existuje několik způsobů, jak si v dnešní době užít umění. Tím prvním jsou on-line sbírky, které muzea a galerie nabízejí. Můžete se tak z pohodlí domova podívat třeba na digitalizovaný obraz Hlava Medusy, který se letos v březnu vrátil zpět do Moravské galerie v Brně.

Nejen do Letohrádku Mitrovských zve Petr Lukas

Po třech výstavních uzávěrách v loňském roce jsme v Letohrádku Mitrovských na Starém Brně doufali v otevření nové výstavy alespoň v měsíci březnu. Očekávání se bohužel nenaplnilo a dosud není ani zřejmé, kdy budeme moct návštěvníky znovu přivítat.