Teď, když trávíme v našich domovech tolik času, je ještě důležitější, abychom se v nich cítili pohodlně. Foto: Pocket Media

Domov. Místo, kde na nás svět nemůže a kde se máme cítit svobodní. Problém je, když se z domova stane prostor, ve kterém najednou musíme dělat úplně všechno. A v takovém nastavení už téměř rok žijeme.

Naše milované útočiště se najednou stává nevyžádaným „domácím vězením“, z nějž chceme pryč, kamkoli, dokonce i do práce. Nechybí vám už ten pocit, kdy se po celém dni v práci vrátíte domů a svalíte se na gauč? Pracujeme na home office, učíme z domu své děti, z bytu si kromě kanceláře a školní třídy děláme také provizorní posilovny, kina, restaurace a kdo ví co ještě. A tak je potřeba kultivovat prostor kolem sebe, jak jen to jde. Znáte hygge? Toto dánské slovo vyjadřuje spokojený přístup k životu, spjatý s bydlením a uměním najít si něco krásného v každém okamžiku. Dánové jsou údajně jedním z nejšťastnějších národů na světě. No, něco na tom bude. Není to jen tak objevit něco výjimečného v každé chvíli, vytvořit si příjemnou atmosféru i ve zdánlivě obyčejných a všedních dnech, a že jich teď máme požehnaně. Mezi principy spokojeného života podle hygge patří například zapálené svíčky, vypnutí mobilního telefonu (zprávy i Facebook počkají), radost pro radost (je možné, že lepší už to nebude), měkká deka, do které se můžete zabalit, teplé ponožky a třeba horký nápoj s nějakou sladkostí. Zkrátka a dobře, hygge je o schopnosti umět hodit starosti za hlavu. Připravili jsme výběr lokálních značek, které by mohly vnést do vašich možná jednotvárných dnů strávených převážně doma více lehkosti a hřejivého pohodlí, ať už si vyberete podpořit atmosféru drobnými doplňky nebo třeba designovým nábytkem.

KAM na nákupy:

Tamasvigh
Floristický ateliér a doplňky do bytu
www.tamasvigh.cz

Ellastration 
Autorský porcelán a ilustrace od brněnské tvůrkyně
www.ellastration.cz 

Kendl.s
Interiérové mlhy, sójové svíčky a vonné vosky
www.kendls.cz

Ovenky
Bačkůrky ze 100% ovčí vlny
www.ovenky.cz

Obyčej.cz 
Originální český nábytek a bytové doplňky
www.obycej.cz

Novoretro
Retro nábytek, který je zatraceně cool
www.novoretro.net 

Dědova dílna 
Dřevěná fotoalba na vaše vzpomínky
www.dedovadilna.cz 

My Good Ways 
Produkty pro zdravý životní styl 
www.mygoodways.com

Fusakle.cz
Ponožky i stylové roušky
www.fusakle.cz 

Hoblhome 
Designová kuchyňská prkénka z jižní Moravy
www.hoblhome.cz

Barbora Olšanová

Redaktorka KAM v Brně

 

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Vysoké dávky vitamínu C proti stresu i nádorům

Trápí vás únava, opakovaná nachlazení a virová onemocnění? Vitamin C pomáhá zmírnit příznaky nebo tyto stavy dokonce úplně eliminovat. Podle posledních amerických klinických studií se navíc ukazuje, že vysoké dávky vitamínu C působí také protinádorově.

Pomozte útulkům v Brně a okolí

Podpořte kočičí domovy, útulky pro zatoulané pejsky i azyly pro zvířata všeho druhu. V Brně i okolí je spousta lidí, která se rozhodla němým tvářím s vynaložením velkého úsilí zajistit lepší život. Přidáte se k nim?

Opečujte svého mazlíčka

Doba pandemická změnila mnohé. Máme jiné návyky, věnujeme se jiným činnostem a uvědomujeme si nové skutečnosti, kterým jsme v době před koronavirem nejspíše nevěnovali takovou pozornost. Třeba obrovskou radost a pocit uvolnění, jakou nám přinášejí naši domácí mazlíčci.

Kam pro současné umění

Řešíte, co si pověsit na stěny, aby se váš byt stal tím pravým domovem? Ať už se ve výtvarném umění vyznáte či nikoliv, investice do něj se vyplatí.

S láskou ke dřevu

Když se láska k práci se dřevem spojí s dobrým nápadem a touhou pomáhat, vznikne… From The Forest.