Divadlo Radost uvede Hamleta na závěr této sezony. Foto: René Šujan

Před 420 lety napsal Shakespeare jednu z nejslavnějších tragédií všech dob: Hamleta. Byl mnohokrát uveden, několikrát zfilmován, postava Hamleta se stala archetypem a v divadelním slangu se činoherním hercům přezdívá Hamleti.

Divadlo Radost uvede Hamleta na závěr této sezony – ovšem poněkud jinak, než bývá zvykem: totiž jako komedii inspirovanou jadrnou poetikou jarmarečních kočovných loutkářů. Podobně jako u loutkářských her uváděných starými kočovnými společnostmi bude také Hamlet Divadla Radost veselou podívanou, ve které si všichni utahují ze všech a sám Hamlet má mnohem blíž k harlekýnovi a ironickému kašpárkovi než k hloubavému intelektuálovi. Interiérová verze bude uváděna na velké scéně Divadla Radost, exteriérová se bude odehrávat na divadelním voze, který může přijet za diváky kamkoli. Bude zabydlen členy kočovné společnosti, která má v repertoáru jedinou inscenaci – loutkového Hamleta, jehož vražedný princip se jich zmocní víc, než by si sami přáli…

11/6
Hamlet on the Road
Divadlo Radost
Bratislavská 32, Brno
www.divadlo-radost.cz

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Divadla za zavřenými dveřmi

Přestože dveře divadel zůstávají stále zavřené, brněnská divadla hledají způsoby, jak se svými návštěvníky zůstat v kontaktu. Ať už se jedná o on-line talk show, podcast, on-line rozhovor či výstavu ve výloze.

Globalizace je láska k regionu! On-line je láska k divadlu!

Prostor pro myšlení a sledování divadla v mezinárodním kontextu, který přesahuje rybníček jednoho města a státu, nikdy nebyl dostupnější než za současného stavu. Ten způsobil, že jsou divadla zavřená pro své diváky. Umožnil však divadlo podrobit potřebné zkoušce. Její výsledky lze vidět po celém světě.

V Káznici se s jarem probouzí zvěř a formuje se umělecká „smečka“

Bývalá káznice na Bratislavské ulici je objekt unikátní nejen v rámci lokality tzv. brněnského Bronxu, ale i v kontextu celého Brna. Její hodnota přitom nespočívá jen v její minulosti, kdy je právem považována za významné místo historické paměti, ale i v jejím potenciálu k širšímu využití pro kulturní, komunitní, vzdělávací či jiné aktivity v budoucnosti. Ponechme stranou budoucnost vzdálenější, kterou představuje projekt plánovaného Kreativního centra, a podívejme se především na současnost a mnohem bližší časový horizont roku 2021.

Divadlo Husa na provázku vyhlašuje velikonoční potravinovou sbírku

Letošní Velikonoce budou jiné. V tom dobrém slova smyslu mohou být pro řadu domácností jiné i díky vám. Divadlo Husa na provázku vyhlašuje ve spolupráci s Diecézní charitou Brno, Armádou spásy a společností Na počátku velikonoční sbírku určenou rodinám v hmotné nouzi a matkám samoživitelkám.

Festival SETKÁNÍ/ENCOUNTER bude!

Ač se v současnosti nemůžeme setkávat a cesty do zahraničí jsou téměř nemyslitelné, od 23. do 27. března se budete moct potkat s lidmi ze všech koutů Evropy. Studenti Divadelní fakulty JAMU totiž dokončují přípravy 31. ročníku mezinárodního festivalu divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER 2021.