Přečtěte si krátký rozhovor s foodblogerkou Alicí Karmašovou o budoucnosti gastronomie nebo o tom, co by vzkázala lidem, kteří nevaří, protože si myslí, že na to nemají čas.

Brno je zvláštní a naprosto své – kdo ho důvěrně nepoznal, nepochopí, co na něm vidíme. Co je takovým Brnem mezi jídly/recepty?

Já bych Brno přirovnala k avokádu. Na první pohled zvenčí není úplně lákavé, ale jakmile mu dáte šanci, rozkrojíte ho a někdo vám z něj udělá vynikající snídani, tak se prostě zamilujete. Avokádo má spoustu podob, resp. využití: naslano v kombinaci s vajíčkem, uzeným lososem nebo nasladko v podobě delikátní čokoládové pěny s malinami. A tak je to i s Brnem… I to má spoustu podob a každý si v něm najde to své. Když vás někdo dobře provede, ukáže vám brněnská zákoutí, bistra, kavárny a jeho celkový klid a pohodu (přestože jsme druhé největší město ČR), tak se prostě nejde nezamilovat.  

Co myslíte, že budou probíhající omezení do budoucna znamenat pro gastronomii? 

V první řadě pevně věřím, že veškerá omezení již brzy skončí a vše se vrátí zase „do normálu“. Gastrosvět už ale samozřejmě nebude jako předtím. Spousta podniků bohužel kvůli pandemii musela definitivně zavřít své provozy. Na druhou stranu ti, kteří vydrželi, se snaží stále vymýšlet nové produkty a být blíž svým klientům. Je to zajímavé, ale mnoho podniků tato situace vlastně posunula dál, začaly se zlepšovat a více naslouchat svým zákazníkům a plnit jejich přání. Spousta podniků se poslední roky řídila heslem „do hospody se vždy chodilo, vždy se chodit bude a když je zákazník nespokojený, tak ať jde, však přijde jiný“. Toto již nebude platit a věřím, že ti, kteří vydrží, se o to víc budou snažit, ceny se samozřejmě zvednou, ale tím se zvýší i kvalita služeb. Zároveň myslím, že spousta lidí se díky pandemii naučila vařit si doma a již nebudou tolik vyhledávaná obědová menu. Lidé si do restaurace budou chodit opravdu pochutnat a užít si to jídlo.      

Máte nějaký vzkaz pro lidi, kteří nevaří, protože si myslí, že na to nemají čas?

Život je o prioritách a nikoho nejde do ničeho nutit. Avšak dnešní recepty a styl stravování již není takový jako za dob našich babiček. Zdravé a chuťově výborné jídlo jde lehce vykouzlit za pár minut a to je i motto mého blogu: S Alishou v kuchyni, aneb zdravější vaření s radostí a bez stresu. Většina receptů sestává z cca 5 hlavních ingrediencí a je hotových do 30 minut s minimem špinavých hrnců. Opravdu se nebojte zkusit si doma něco uvařit, nejenže víte z jakých surovin je jídlo uvařené, ale třeba ve vaření můžete najít i jistý způsob relaxace a stmelení rodiny, jako se to stalo mně.     

 

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Mikroskopická anketa

Který obor, v němž nachází elektronová mikroskopie své uplatnění, je pro vás osobně nejvíce fascinující? V krátké anketě jsme se zeptali předních vědců a manažerů, kteří pracují v brněnských vědeckých ústavech nebo ve vedení firem produkujících elektronové mikroskopy. A také letošního VIP hosta z USA a českého rodáka Ondřeje Křivánka.

Carretovi citlivě zachycují vztah k posvátné stránce života, říká kurátorka Eva Mazárová

Výstava Otisk cest. Fotografie Claude a Marie-José Carret v Muzeu romské kultury představí tvorbu této dvojice. Kurátorský výběr fotografií přibližuje v rozhovoru jedna z kurátorů výstavy, etnoložka Eva Mazárová.

Nový materiál se pomalu rýsuje, říkají Beps’n’Johnnies

Kde v Brně rádi hrají Beps’n’Johnnies, na čem zrovna pracují a jaké počiny je na lokální hudební scéně v poslední době nejvíce zaujaly? Čtěte v krátkém rozhovoru.

Ruční práce mají terapeutický účinek, říkají Šárka a Hanka ze Zašívárny

O projektu Zašívárna jsme si povídali s jeho zakladatelkami Šárkou a Hankou. 

Opět se zvedáme, říká děkan Divadelní fakulty JAMU Petr Francán

S děkanem Divadelní fakulty JAMU Petrem Francánem jsme si v krátkém rozhovoru povídali o tom, v čem je brněnské divadlo specifické, kde hledat umění v době uzavření kulturních institucí i škol a co mu v posledních měsících udělalo radost.