V loňském roce jsme si připomněli 90 let od dokončení vily Tugendhat, funkcionalistické stavby zapsané na seznamu UNESCO. Foto: Brněnský kulturní parlament

Slavná brněnská vila Tugendhat se v únoru dočkala vyhlášení ochranného pásma. Nově se tak v okolí vily nesmí bez souhlasu památkářů zásadně změnit charakter zástavby a po letech se tím splní podmínka zápisu vily na seznam UNESCO. 

Foto: Brněnský kulturní parlament

Vila Tugendhat byla zapsána na seznam UNESCO v roce 2001. Jednou z podmínek zápisu bylo zřízení ochranného pásma vily, které zaručí, že v bezprostřední blízkosti nebudou možné zásahy, jež by nějakým způsobem negativně ovlivnily celkový pohled na vilu Tugendhat. Veškeré úpravy zasahující do vnějšího vzhledu vily nebo nové stavby v okolí tak bude možné provést jen na základě povolení Odboru památkové péče MMB. Totéž bude platit pro stavební práce, které budou muset respektovat architektonické řešení a stávající urbanistickou strukturu. 

Re.presentation.1931.1969

Vilu manželů Grety a Fritze Tugendhatových navrhl v roce 1928 německý architekt Ludwig Mies van der Rohe. Jedinečnost vily spočívá v její formální architektonické čistotě, zasazení do přírodního rámce a vzájemném prolínání prostor, ale i v užití ušlechtilých materiálů, konstrukčním a nadčasovém technickém řešení, jako byl systém vzduchotechniky nebo elektrické stahování oken. Tugendhatovi se do vily nastěhovali v prosinci 1930. 

V loňském roce jsme si připomněli 90 let od dokončení a kolaudace této památky. Studijní a dokumentační centrum připravilo v rámci tohoto výročí sérii výstav s doprovodným programem, které byly důsledně zaměřeny pouze na témata spjatá s rodinným domem Tugendhatových a jeho architektem. V důsledku pandemie koronaviru a vládních opatření se prezentace poslední výstavy z cyklu přesunula do roku 2021. Výstava Re.presentation.1931.1969 se zaměřuje na odbornou mediální reflexi vily po jejím dokončení i později v 60. letech, kdy byla teoretiky znovuobjevena meziválečná moderna.  

Foto: Brněnský kulturní parlament

Brněnský kulturní parlament

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Jezděte po Brně zadarmo s Nextbike!

Nextbike je největší provider bikesharingu v České republice, svou službu nabízí už v devatenácti městech a v ulicích má přes 5 000 sdílených kol. Po Brně se navíc na téměř polovině kol místní flotily svezete 15 minut z každé jízdy zdarma.

Nakupte chytré hračky ve VIDA! e-shopu

Chemická laboratoř, výbušná věda, souprava na první experimenty, výroba slizu, stavebnice dinosauřích koster, deskové hry, tvořivé sady i hlavolamy. To vše nově najdete na e-shopu zábavního vědeckého parku VIDA!

OC FUTURUM – nový sortiment i prostory pro restart podnikání

Není pochyb, že hned jak to bude možné, vypraví se jednotlivci i rodiny za nezbytnými nákupy, které museli dlouho odkládat. Obchodní Centrum FUTURUM v jižní části Brna je na tento okamžik plně připraveno a své návštěvníky navíc přivítá v krásných, nových prostorách.

KAM na procházku? A na co si dát pozor?

Lužánky, Špilberk, psí výběhy, parky, naučné stezky… Možností, kam se přímo v Brně vypravit se čtyřnohým parťákem, je mnoho. Některá místa však mají svá specifika.

Duben, ještě tam budem?

V době, kdy píšeme tyto řádky, netušíme, jaký bude stav po víkendu, natož v dubnu. To nám v TIC BRNO ale nebrání v pilné práci, abychom byli připraveni, až dojde k rozvolnění opatření a my všichni vyběhneme ven!