Soubor vinných sklepů Plže působí jako malebná vesnička. Foto: Kristýna Hortvíková

Nejen milovníci vína ocení výlet do obce Petrov na Hodonínsku. Mezi zdejší chloubu patří soubor vinných sklepů Plže. Celý areál tvoří asi 80 staveb, které představují lidovou architekturu Moravského Slovácka.

Historie sklepů sahá až do 15. století, kdy si místní vinaři postavili na okraji vesnice první z nich. Jsou to menší stavby zasazené do travnatého svahu, které lemují několik cest, a vytváří tak samostatné ulice. Nachází se tu také dvě náměstíčka, kde se během roku konají různé společenské akce. Sklepy jsou postavené vesměs v jednotném stylu a vyznačují se typickými barvami lidových staveb oblasti Moravského Slovácka. Jednoduchá bílá vápenná omítka je ozdobená modrou obrovnávkou s barevnými ornamenty a květinami. (kh)

Vinné sklepy Plže

Petrov 

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Opevněný kostel v Kurdějově

Pozdně gotický kostel svatého Jana Křtitele tvoří se samostatně stojící zvonicí, kaplí Všech svatých, a kostnicí jeden z největších a nejzachovalejších komplexů opevněného kostela v Česku. Tento objekt, který je chráněn jako kulturní památka, se nachází v centru obce Kurdějov v okrese Břeclav.

Moravské Toskánsko

Dlouhé pásy hnědých a zelených polí, které, zdá se, nemají konce. Nádherně zvlněná krajina přezdívaná Moravské Toskánsko, již velmi dobře znají fotografové z celého světa, byla v roce 2016 renomovaným časopisem Condé Nast Traveller zařazena do první padesátky nejkrásnějších míst světa.

Je to na dobré cestě

To, že jsme v loňském roce museli zrušit Znojemské historické vinobraní, nás bolelo. Dlouho jsme všechny napínali a vlastně čekali, že se situace zlepší. V posledních letech jsme se s návštěvností vyšplhali až na bezmála 90 000 návštěvníků, a tak bude i letos nad vinobraním viset jeden velký otazník.

Židovská čtvrť v Boskovicích

Židovská čtvrť v Boskovicích se rozkládá v jižní části města, a patří mezi nejzachovalejší židovské památky u nás. Dodnes se pyšní původními židovskými domy, synagogou, lázní mikve nebo hřbitovem.

Za architekturou a vínem do Petrova

Nejen milovníci vína ocení výlet do obce Petrov na Hodonínsku. Mezi zdejší chloubu patří soubor vinných sklepů Plže. Celý areál tvoří asi 80 staveb, které představují lidovou architekturu Moravského Slovácka.