Jak poslední měsíce vyplňuje čas ochuzený o hraní v divadle herec Jan Lepšík? Čtěte v krátkém rozhovoru.

Jak poslední měsíce vyplňujete čas ochuzený o hraní v divadle?

Mým domovem se stala Bratislava a čas trávím tady s partnerkou a jejími dětmi. Maluji, píši filmový scénář a také přemýšlím o připravovaném divadelním projektu inspirovaném sebranými pohádkami P. Dobšinského. Občas se vykoupu v Dunaji nebo si zaběhám venku s pejskem. Večer si čteme a pak jdeme spát.  

Na pozitivnější notu: která role vás za vaši dosavadní hereckou kariéru nejvíce bavila?

Rád hraji strýčka Váňu. Je to v podstatě tragikomická postava. Nešťastník, který se utápí v nenaplněné lásce. Ne že by mě bavila sebetrýzeň, ale tahle postava má na konci jisté prozření a prozření mi přijde pro dnešní dobu důležité. Vidět sebe a svět takový, jaký je. Nic si nepřikrášlovat a žít život v jeho obyčejnosti a poctivosti, tam hledat to vzácné. 

V jakých projektech/představeních vás, pokud to dobře půjde, uvidíme v roce 2021?

V HaDivadle je nazkoušený a k premiéře připravený Moby Dick, kde hraji roli prvního důstojníka Starbucka. S partnerkou Elou Lehotskou chceme na jaře obnovit představení Môj Moja, projekt jen pro dva diváky, což je, myslím, v dnešní době pandemických opatření cesta, jak by mohlo divadlo přežít. 

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Mikroskopická anketa

Který obor, v němž nachází elektronová mikroskopie své uplatnění, je pro vás osobně nejvíce fascinující? V krátké anketě jsme se zeptali předních vědců a manažerů, kteří pracují v brněnských vědeckých ústavech nebo ve vedení firem produkujících elektronové mikroskopy. A také letošního VIP hosta z USA a českého rodáka Ondřeje Křivánka.

Carretovi citlivě zachycují vztah k posvátné stránce života, říká kurátorka Eva Mazárová

Výstava Otisk cest. Fotografie Claude a Marie-José Carret v Muzeu romské kultury představí tvorbu této dvojice. Kurátorský výběr fotografií přibližuje v rozhovoru jedna z kurátorů výstavy, etnoložka Eva Mazárová.

Nový materiál se pomalu rýsuje, říkají Beps’n’Johnnies

Kde v Brně rádi hrají Beps’n’Johnnies, na čem zrovna pracují a jaké počiny je na lokální hudební scéně v poslední době nejvíce zaujaly? Čtěte v krátkém rozhovoru.

Ruční práce mají terapeutický účinek, říkají Šárka a Hanka ze Zašívárny

O projektu Zašívárna jsme si povídali s jeho zakladatelkami Šárkou a Hankou. 

Opět se zvedáme, říká děkan Divadelní fakulty JAMU Petr Francán

S děkanem Divadelní fakulty JAMU Petrem Francánem jsme si v krátkém rozhovoru povídali o tom, v čem je brněnské divadlo specifické, kde hledat umění v době uzavření kulturních institucí i škol a co mu v posledních měsících udělalo radost.