Hořká slova z hořké doby
Trojici stěžejních básnických sbírek Utkvělé černé ikony (1965), Stránky z deníku (1968) a Samosoud (1968), v nichž básník, prozaik, esejista a překladatel Jan Zábrana sugestivním výrazem vystihl pocity nejistoty a marnosti v poúnorové době, rozšiřuje nedokončený soubor Zeď vzpomínek z let 1969–1971.
V knize Básně a povídky se mísí básníkova intimní, tvůrčí i politická traumata s prvky autobiografičnosti, skepsí, všedností, marností, útržkovitostí i dokumentárně zachyceným prostředím městské periferie s fabrikami a výčepy. Znatelná je také autorova snaha o nestylizovaný záznam vyslechnutých rozhovorů či improvizovaný proud vlastních myšlenek. Jan Zábrana (1931–1984) je považován za průkopníka používání hovorového jazyka a slangu v české próze a mimořádného prozaika padesátých let, jehož vztah k literatuře neovlivnila ani politická perzekuce, nucená práce, chronická deprese či samota.
Básně a povídky
Jan Zábrana
Host
www.hostbrno.cz
Hlavně o mamince
„Když jsem si vzpomněl, co mi maminka vykládala o svém dětství, o životě v městečku nedaleko Lvova. Sotva jsem o tom začal psát, najednou se to začalo hrnout. Motor fantazie se spustil a byla z toho knížka povídek s názvem Hlavně o mamince,“ popisuje svou novou publikaci Arnošt Goldflam.
Herec, dramatik, režisér, spisovatel a pedagog Arnošt Goldflam v minulosti věnoval již jednu knihu svému otci. Ta nese název Tata a jeho syn (2012) a obsahuje třináct povídek. Autor v ní zachytil zejména padesátá a šedesátá léta minulého století, tehdejší Brno, atmosféru komunistického režimu i situaci jedné židovské rodiny v tomto prostředí. Tentokrát však Arnošt Goldflam vzpomíná na svou matku. Soubor povídek, který volně navazuje na knihu Tata a jeho syn, vyjde v roce 2021 v nakladatelství Větrné mlýny. „A tak je tedy knížka na světě a moje milovaná maminka v ní ožívá, žije. A já na ni nikdy nezapomenu,“ raduje se Goldflam.
Hlavně o mamince
Arnošt Goldflam
Větrné mlýny
www.vetrnemlyny.cz
Sto let staré dopisy
Kamarádi Vojta, Jindra a Tereza mají pro strach uděláno. Společně již odhalili tajemství jeskyně pokladů i staré cihelny, jejich přátelství ale poslední dobou není jako dřív. Vojta si totiž našel nového kamaráda a zdá se, že ten se líbí i Tereze.
Nešťastný Jindra si nerozumí ani s rodiči, a tak uteče z domova. Za úkryt si zvolí starou hájovnu v Modrém háji, která je už napůl rozpadlá. Není divu, že se jeden z kamenů ve zdi hýbe. Když ho Jindra vytáhne, objeví sto let staré dopisy… Autorem této dobrodružné knihy pro děti je spisovatel, hudebník a zeměměřič Petr Hugo Šlik, držitel Ocenění poroty 14. ročníku Literární ceny Vladimíra Vokolka 2010 v kategorii od 25 do 35 let. Jeho starší kniha Tajemství jeskyně pokladů byla zařazena do katalogu Nejlepší knihy dětem 2015/2016 podle Komise pro dětskou knihu SČKN a České sekce IBBY. Knihu Po stopách ztraceného syna ilustroval spisovatel, komiksový kreslíř a ilustrátor Petr Morkes.
Po stopách ztraceného syna
Petr Hugo Šlik
Albatros
www.albatros.cz
Informační detox
Jak si zjednodušit život v digitální době a jak si poradit se záplavou informací, jež se na nás v současné době bez ustání valí? Kniha Informační detox nabízí nespočet užitečných doporučení, zajímavých tipů a sdílených zkušeností, které ocení každý, kdo se chce vypořádat s informačním přetížením.
Zmíněná doporučení vás provedou nejen oblastí informačního detoxu, ale i informačním minimalismem, tedy udržitelnějším systémem práce s informacemi, a informačním wellness přinášejícím inspiraci pro relaxaci a restart. A kdy jindy začít s informačním detoxem než na začátku nového roku? Zkuste to, je to balzám na duši! Získáte tak dostatek prostoru k práci, tvoření, kreativitě i radosti. Publikace Informační detox od autorek Michaely Dombrovské a Zuzany Šidlichovské, která vyšla na konci ledna 2021, volně navazuje na knihy Pravidla pozitivního sobectví (2014) a Pořádek nejen v hlavě (2016).
Informační detox
Michaela Dombrovská, Zuzana Šidlichovská
Grada
www.grada.cz
Starej pop
Básnická sbírka Starej pop svědčí o autorově brilantní práci s jazykem. Básník, redaktor a kulturní publicista Milan Ohnisko mistrně ovládá umění vystihnout a evokovat celou atmosféru pouze básnickou zkratkou, aniž by přitom sklouzával k jakékoliv abstrakci.
Ohniskův humor a citlivost vůči smyslové skutečnosti a hmatatelnému světu se ukazuje v přesných obrazech civilních situací opředených závojem melancholie. Ten je však natrháván každodenní absurditou. Podpovrchová skepse a deziluze si podávají ruku s nadhledem, jenž v sobě zahrnuje silné vědomí lidské smrtelnosti a pomíjivosti. Básnická sbírka Starej pop, ilustrovaná v Praze žijícím ruským výtvarníkem Viktorem Pivovarovem, vyšla jako první letošní titul nakladatelství Druhé město. Za svou předchozí básnickou sbírku Světlo v ráně obdržel Milan Ohnisko v roce 2017 prestižní cenu Magnesia Litera v kategorii poezie.
Starej pop
Milan Ohnisko
Druhé město
www.druhemesto.cz
Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne