Hořká slova z hořké doby

Trojici stěžejních básnických sbírek Utkvělé černé ikony (1965), Stránky z deníku (1968) a Samosoud (1968), v nichž básník, prozaik, esejista a překladatel Jan Zábrana sugestivním výrazem vystihl pocity nejistoty a marnosti v poúnorové době, rozšiřuje nedokončený soubor Zeď vzpomínek z let 1969–1971.

V knize Básně a povídky se mísí básníkova intimní, tvůrčí i politická traumata s prvky autobiografičnosti, skepsí, všedností, marností, útržkovitostí i dokumentárně zachyceným prostředím městské periferie s fabrikami a výčepy. Znatelná je také autorova snaha o nestylizovaný záznam vyslechnutých rozhovorů či improvizovaný proud vlastních myšlenek. Jan Zábrana (1931–1984) je považován za průkopníka používání hovorového jazyka a slangu v české próze a mimořádného prozaika padesátých let, jehož vztah k literatuře neovlivnila ani politická perzekuce, nucená práce, chronická deprese či samota.

Básně a povídky
Jan Zábrana
Host
www.hostbrno.cz

Hlavně o mamince

„Když jsem si vzpomněl, co mi maminka vykládala o svém dětství, o životě v městečku nedaleko Lvova. Sotva jsem o tom začal psát, najednou se to začalo hrnout. Motor fantazie se spustil a byla z toho knížka povídek s názvem Hlavně o mamince,“ popisuje svou novou publikaci Arnošt Goldflam.

Herec, dramatik, režisér, spisovatel a pedagog Arnošt Goldflam v minulosti věnoval již jednu knihu svému otci. Ta nese název Tata a jeho syn (2012) a obsahuje třináct povídek. Autor v ní zachytil zejména padesátá a šedesátá léta minulého století, tehdejší Brno, atmosféru komunistického režimu i situaci jedné židovské rodiny v tomto prostředí. Tentokrát však Arnošt Goldflam vzpomíná na svou matku. Soubor povídek, který volně navazuje na knihu Tata a jeho syn, vyjde v roce 2021 v nakladatelství Větrné mlýny. „A tak je tedy knížka na světě a moje milovaná maminka v ní ožívá, žije. A já na ni nikdy nezapomenu,“ raduje se Goldflam.

Hlavně o mamince
Arnošt Goldflam
Větrné mlýny
www.vetrnemlyny.cz

Sto let staré dopisy

Kamarádi Vojta, Jindra a Tereza mají pro strach uděláno. Společně již odhalili tajemství jeskyně pokladů i staré cihelny, jejich přátelství ale poslední dobou není jako dřív. Vojta si totiž našel nového kamaráda a zdá se, že ten se líbí i Tereze.

Nešťastný Jindra si nerozumí ani s rodiči, a tak uteče z domova. Za úkryt si zvolí starou hájovnu v Modrém háji, která je už napůl rozpadlá. Není divu, že se jeden z kamenů ve zdi hýbe. Když ho Jindra vytáhne, objeví sto let staré dopisy… Autorem této dobrodružné knihy pro děti je spisovatel, hudebník a zeměměřič Petr Hugo Šlik, držitel Ocenění poroty 14. ročníku Literární ceny Vladimíra Vokolka 2010 v kategorii od 25 do 35 let. Jeho starší kniha Tajemství jeskyně pokladů byla zařazena do katalogu Nejlepší knihy dětem 2015/2016 podle Komise pro dětskou knihu SČKN a České sekce IBBY. Knihu Po stopách ztraceného syna ilustroval spisovatel, komiksový kreslíř a ilustrátor Petr Morkes.

Po stopách ztraceného syna
Petr Hugo Šlik
Albatros
www.albatros.cz

Informační detox

Jak si zjednodušit život v digitální době a jak si poradit se záplavou informací, jež se na nás v současné době bez ustání valí? Kniha Informační detox nabízí nespočet užitečných doporučení, zajímavých tipů a sdílených zkušeností, které ocení každý, kdo se chce vypořádat s informačním přetížením.

Zmíněná doporučení vás provedou nejen oblastí informačního detoxu, ale i informačním minimalismem, tedy udržitelnějším systémem práce s informacemi, a informačním wellness přinášejícím inspiraci pro relaxaci a restart. A kdy jindy začít s informačním detoxem než na začátku nového roku? Zkuste to, je to balzám na duši! Získáte tak dostatek prostoru k práci, tvoření, kreativitě i radosti. Publikace Informační detox od autorek Michaely Dombrovské a Zuzany Šidlichovské, která vyšla na konci ledna 2021, volně navazuje na knihy Pravidla pozitivního sobectví (2014) a Pořádek nejen v hlavě (2016).

Informační detox
Michaela Dombrovská, Zuzana Šidlichovská
Grada
www.grada.cz

Starej pop

Básnická sbírka Starej pop svědčí o autorově brilantní práci s jazykem. Básník, redaktor a kulturní publicista Milan Ohnisko mistrně ovládá umění vystihnout a evokovat celou atmosféru pouze básnickou zkratkou, aniž by přitom sklouzával k jakékoliv abstrakci.

Ohniskův humor a citlivost vůči smyslové skutečnosti a hmatatelnému světu se ukazuje v přesných obrazech civilních situací opředených závojem melancholie. Ten je však natrháván každodenní absurditou. Podpovrchová skepse a deziluze si podávají ruku s nadhledem, jenž v sobě zahrnuje silné vědomí lidské smrtelnosti a pomíjivosti. Básnická sbírka Starej pop, ilustrovaná v Praze žijícím ruským výtvarníkem Viktorem Pivovarovem, vyšla jako první letošní titul nakladatelství Druhé město. Za svou předchozí básnickou sbírku Světlo v ráně obdržel Milan Ohnisko v roce 2017 prestižní cenu Magnesia Litera v kategorii poezie.

Starej pop
Milan Ohnisko
Druhé město
www.druhemesto.cz

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Za knihami zve Marie Štefanidesová

Knihy napsané ženami často bývají označovány trochu pejorativní nálepkou „ženská literatura“. Pod takové označení se schová mnoho různých autorek s odlišným pohledem na svět i stylem psaní, což pak nedovoluje vyniknout talentovaným spisovatelkám, které si zaslouží pozornost samy o sobě.

Dubnové čtení

V tomto článku přinášíme tipy na dubnové knižní novinky. Pohodlně se usaďte a začtěte…

Spisovatelé do knihoven: Klára Vlasáková | 2/3

Třetí letošní večer věnovaný literatuře strávíme s dramaturgyní, publicistkou, literární kritičkou, scenáristkou a spisovatelkou Klárou Vlasákovou. Akce se uskuteční v úterý 2. března 2021 na FB profilu Knihovny Jiřího Mahena v Brně.

3D vizualizace Ústřední knihovny a Mahenova památníku

K příležitosti stého výročí spustila Knihovna Jiřího Mahena v Brně pro veřejnost 3D vizualizaci Ústřední knihovny a Mahenova památníku. Čtenáři a příznivci tak budou moci navštívit prostory knihovny i virtuálně z pohodlí domova.

Březnové čtení

Pohodlně se usaďte a začtěte do oblíbené knihy. V tomto článku přinášíme tipy na březnové novinky.