Poslední večeře: instalace Hynka Skotáka v bývalé vězeňské kapli brněnské Káznice © archiv Studios Káznice 

Loni o prázdninách vzniklo v Káznici sedm nových ateliérů pro výtvarníky. Zaplnily patro, v němž dříve sídlila policejní služebna. Šest ateliérů si rychle našlo své stálé uživatele, sedmý slouží jako rezidence pro hostující umělce. 

Prvním hostem se stal sochař Pavel Opočenský, který se účastnil zářijového výtvarného sympozia. Přímo na místě vytvořil sérii jemných kreseb zachycujících detaily prostor cel a vězeňských dvorů. Vedle něj zde v atmosféře babího léta tvořili místní umělečtí rezidenti Tereza Holá a Hynek Skoták, hostující výtvarnice Vendula Chalánková, básnířka Andrea Vaculíková a kurátorka Jana Písaříková. Výsledná výstava ukázala, že umělecké tvorbě inspirující prostor bývalé věznice svědčí. A přítomnost umělců přináší také plody. Výklenky fasády směrem do ulice Bratislavská zaplnily postery dalšího z místních rezidentů, streetartisty Lakiho, a ve výlohách protějšího podniku Café In The Ghetto mohou kolemjdoucí zhlédnout malby jeho ateliérového kolegu Kryštofa Netolického. Zajímavá spolupráce se zde rodí díky brněnskému pobytu kurátorky Iris Kasper a na přelomu února a března se uskuteční první ze série uměleckých rezidenčních výměn mezi Káznicí a Freies Atelierhaus Schaumbad v rakouském Grazu. Veřejnosti se ateliéry otevřou první víkend v červnu během celobrněnské akce OPEN STUDIOS. Návštěvníci se pak mohou přesvědčit na vlastní oči, jak umění sluší historickým prostorám bývalé věznice.

TIC

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Vila Löw-Beer zve na virtuální prohlídku

Oblíbené programy pro rodiny s dětmi Vila dětem teď probíhají on-line. Letos jste si tak už mohli virtuálně prohlédnout část stálé expozice vily Löw-Beer věnovanou textilnímu průmyslu a rodině Löw-Beer nebo se dozvědět zajímavosti o jarních židovských svátcích. V dubnu vás čeká program s názvem Skryté poklady zahrady.

Muzeum romské kultury představí fotografie manželů Carretových

Deník života romských rodin. Tradice, řemesla, sváteční i všední chvíle – to vše zobrazuje nová výstava Muzea romské kultury Otisk cest. Fotografie Claude a Marie-José Carret. Třicet let manželé Carretovi navazují vztahy s Romy po celé Evropě a díky osobním poutům a přátelstvím vznikají přirozené fotografie každodenního života.

381 346 územních plánovačů on-line

381 346 je počet všech obyvatel Brna, kterých se týká návrh nového územního plánu. Je to i název výstavy kanceláře městského architekta v brněnském Urban centru. Výstava představuje devět horkých témat, jež rezonovala Brnem při veřejném projednávání návrhu. Nově ji můžete navštívit on-line na webu Urban centra.

I muzea a galerie nabízejí on-line program

Existuje několik způsobů, jak si v dnešní době užít umění. Tím prvním jsou on-line sbírky, které muzea a galerie nabízejí. Můžete se tak z pohodlí domova podívat třeba na digitalizovaný obraz Hlava Medusy, který se letos v březnu vrátil zpět do Moravské galerie v Brně.

Nejen do Letohrádku Mitrovských zve Petr Lukas

Po třech výstavních uzávěrách v loňském roce jsme v Letohrádku Mitrovských na Starém Brně doufali v otevření nové výstavy alespoň v měsíci březnu. Očekávání se bohužel nenaplnilo a dosud není ani zřejmé, kdy budeme moct návštěvníky znovu přivítat.