Maršovské vodopády jsou tvořeny různými stupni a kaskádami. Foto: Milan Šimek

Kdo si chce odpočinout od ruchu velkoměsta a užít si trochu klidu v přírodě, neměl by si nechat ujít výlet k Maršovským vodopádům. Nachází se uprostřed lesů v blízkosti obce Maršov u Veverské Bítýšky. 

Jako výchozí bod, odkud se za vodopády vydáte, můžete zvolit osadu Šmelcovna, kde se dá zaparkovat. Sejděte do rokle Salašského potoka, kde protékají celkem tři Maršovské vodopády. Jejich výška se pohybuje zhruba od 3,5 metru do 5,5 metru. Díky pestrému geologickému podloží se vodopády skládají z několika kaskád. Naskytne se vám tak podhled na mechem porostlé stěny skal, mezi kterými protékají peřeje vody. Abyste se ale z výletu nevraceli zklamaní, musíte si dát pozor, kdy se k Salašskému potoku vydáte. Počkejte si, až více zaprší nebo roztaje sníh, jinak by se totiž mohlo stát, že vodopády nenajdete. Další možností je vyjet k vodopádům, až pořádně přituhne a zmrzlá voda vytvoří krásné krápníky. (kh)

Maršovské vodopády

Maršov

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Kunštátsko a Bílovicko. Krajiny protkané poezií

Každý máme svá rodná města nebo vesnice, ke kterým si vytváříme osobitý vztah. V dnešním tak rychle se měnícím a informacemi nabitém světě někteří usilovně, jiní systematicky a další intuitivně hledáme a navštěvujeme krajiny odpočinku a relaxace. Potřebujeme místa, kde obnovujeme naše zdraví a životní síly.

Podcasty Z.BESEDY

Už brzy se můžete těšit na ty nejvymazlenější podcasty Znojemské Besedy. Z.BESEDY – právě takový název nový podcast dostal. Čeká vás půlhodinka povídání se zajímavými hosty.

Naučná stezka Járy Cimrmana

Příznivci českého všeuměla, neznámého génia Járy Cimrmana zbystří! Lomnicí u Tišnova totiž vede naučná stezka, po které se můžete projít (nebo plahočit) až k hájence pod vrchol Sýkoře. Trasa je dlouhá asi 5 kilometrů a má několik zastavení, kterým se tady říká tzv. plahočiny.

Umělecká litina – černé skvosty v blanenských ulicích

Vydejte se do Blanska po stopách dávné slávy umělecké litiny. Její rozvoj byl spjat zejména s osobnostmi Huga Františka Salma a Karla barona z Reichenbachu v počátku 19. století. Stopy, které zanechali oni i jejich pokračovatelé, jsou po téměř dvou staletích patrné.

Lušticí hledačka v Mikulově

Zábavná procházka s úkoly pro děti vede přes centrum Mikulova až na Svatý kopeček. Na výlet můžete vyrazit, kdykoliv se vám zachce, stačí se zaregistrovat na webu uvedeném v patičce. Na e-mail poté dostanete dokument s mapou, základními informacemi a především pracovní listy s křížovkami a úkoly.