Které brněnské místo, o němž se moc nemluví, má podle historika umění Michala Konečného nejzajímavější historii? Čtěte v krátkém rozhovoru.

Které brněnské místo, o němž se moc nemluví, má podle vás nejzajímavější historii?

Co třeba barokní městský palác na rohu Zelného trhu a Kapucínského náměstí? Od středověku jej vlastnila bohatá rodina Columbánů, jejíž členové naprosto ukázkově převlékli kabáty po Bílé hoře. V časech osvícenství, kdy palác vlastnil majitel velké sbírky obrazů hrabě Leonard de la Rovere Monte l’Abbate, se zde scházeli svobodní zednáři. A to nejlepší nakonec. V lednu 1809 se zde narodil baron Emanuel von Friedrichsthal, který už v roce 1840, rok po vynalezení daguerrotypie, vyfotil vůbec jako první mayské památky na poloostrově Yucatán.

Na čem teď pracujete, co chystáte?

Se Sašou Brummerem teď dokončujeme kapitolu o normalizaci do Dějin města Brna. A protože se nám tam samozřejmě všechno nevešlo, tak začínáme přemýšlet nad dalším průvodcem s nečekaným názvem Brno normalizační. Pro TIC chystáme novou expozici pro Mincmistrovský sklep a s památkovým ústavem připravujeme novou prohlídkovou trasu na hradě Veveří. V létě otvíráme, takže vzhůru na výlet!

Na které umělecké dílo v brněnském veřejném prostoru se rád díváte?

Vždy se mi moc líbil Zderadův sloup, přestože jsem ho v Krvavém Bronxu nechal pomočit jedním z protagonistů povídky. Tolik na omluvu. V poslední době mi ale největší radost dělá obraz Milana Housera, který visí ve vstupu rektorátu MU. Je to takový modrý kruh, ve skutečnosti však spíše rozčeřená hladina tiché tůně se soustřednými kruhy, v níž se dají vidět věci nevídané.

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Tvůrců se slibnou kariérou je v regionu celá řada, říká ředitelka JFF Pavlína Hobzová

S ředitelkou Jihomoravského filmového nadačního fondu Pavlínou Hobzovou jsme si povídali o mladých nadějích filmu i očekávaných snímcích.

DJ Opia: moje poslední rapový album bude Velkej průser

Je brněnský rap tvrdší než ten pražský? Jaké příběhy se dají spojit se zastávkami místní MHD? A co bude DJ Opia dělat, až vyjde jeho album Velkej průser? S výraznou osobností české hiphopové scény jsme si povídali o hudbě i street artu.

Zvu vás na Setkání spiklenců, říká Simona Hába Zmrzlá

S herečkou Simonou Hába Zmrzlou jsme si povídali třeba o tom, kde v této době najít odhodlání a optimismus nebo co pro ni znamená jaro v Brně. Čtěte v krátkém rozhovoru.

Kapela tryo: na vydání desky pod Kabinet Records jsme se domluvili během tří minut v šalině

Kytarista a zpěvák Šimon Podrazil, basistka Lucka Čejková a bubeník Hynek Čejka. To je brněnské tryo. Kapela se začala výrazněji projevovat na brněnské alternativní rockové scéně během roku 2018, kdy vydali EP Bedroom Jive, rok poté vydali EP s názvem Karl. Nyní vydali singl presence a chystají album sustainable gardening.

Architekti Chybik+Kristof: Plánujeme postavit školu v Himálaji

Na čem aktuálně pracují architekti Chybik+Kristof? A která historická brněnská budova je stále baví? Čtěte v krátkém rozhovoru.