Hlavního kurátora Moravské galerie Ondřeje Chrobáka jsme přizvali ke krátkému rozhovoru o novinkách v Moravské galerii a umění ve veřejném prostoru.

Na co se v Moravské galerii můžeme těšit v roce 2021?

Hlavní událostí sezony 2021 bude otevření zrekonstruované budovy Uměleckoprůmyslového muzea. Společně s předními českými osobnostmi designu a umění zde připravujeme komplexní prostředí pro vnímání i prožívání designu. Když PES dá, tak se dveře muzea pro veřejnost otevřou již v červnu. Na podzim přijdeme s výstavou Civilizovaná žena, která návštěvníky přenese do období první republiky a ze všech stran představí téma emancipace žen. Současné umění bude saturováno prostřednictvím finále Ceny Jindřicha Chalupeckého a retrospektivního projektu umělecké skupiny Rafani. Designerská dvojice Herrmann-Coufal představí v Jurkovičově vile v rámci sezonní výstavy fenomén DIY designu. V Místodržitelském paláci rozšíříme expozici Brno předměstí Vídně o prezentaci našeho největšího skvostu – Hlavy Medusy, obrazu Petera Paula Rubense.

Kde v Brně hledáte umění mimo svou práci?

Poslední dva roky žijeme s rodinou ve společné domácnosti s Jiřím Valochem. Takže umění v Brně si naopak našlo mě.

Které umělecké dílo v brněnském veřejném prostoru je vaše nejoblíbenější?

Betonové „slunce“ od Dalibora Chatrného vycházející mezi paneláky v Bohunicích. Z těch efemerních se mi neustále vrací vzpomínka na „cvrčka“ v Alfa pasáži od Jana Šerých, který byl součástí soch v ulicích kurátorovaných Karlem Císařem.

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Tvůrců se slibnou kariérou je v regionu celá řada, říká ředitelka JFF Pavlína Hobzová

S ředitelkou Jihomoravského filmového nadačního fondu Pavlínou Hobzovou jsme si povídali o mladých nadějích filmu i očekávaných snímcích.

DJ Opia: moje poslední rapový album bude Velkej průser

Je brněnský rap tvrdší než ten pražský? Jaké příběhy se dají spojit se zastávkami místní MHD? A co bude DJ Opia dělat, až vyjde jeho album Velkej průser? S výraznou osobností české hiphopové scény jsme si povídali o hudbě i street artu.

Zvu vás na Setkání spiklenců, říká Simona Hába Zmrzlá

S herečkou Simonou Hába Zmrzlou jsme si povídali třeba o tom, kde v této době najít odhodlání a optimismus nebo co pro ni znamená jaro v Brně. Čtěte v krátkém rozhovoru.

Kapela tryo: na vydání desky pod Kabinet Records jsme se domluvili během tří minut v šalině

Kytarista a zpěvák Šimon Podrazil, basistka Lucka Čejková a bubeník Hynek Čejka. To je brněnské tryo. Kapela se začala výrazněji projevovat na brněnské alternativní rockové scéně během roku 2018, kdy vydali EP Bedroom Jive, rok poté vydali EP s názvem Karl. Nyní vydali singl presence a chystají album sustainable gardening.

Architekti Chybik+Kristof: Plánujeme postavit školu v Himálaji

Na čem aktuálně pracují architekti Chybik+Kristof? A která historická brněnská budova je stále baví? Čtěte v krátkém rozhovoru.