Orchestr Gustava Broma vedl jeho zakladatel až do své smrti roku 1995. Foto: archiv orchestru

Oslavte s námi kulaté výročí narození skladatele a hudebníka Gustava Broma. Významného saxofonistu a jednu z největších brněnských hudebních legend druhé poloviny 20. století letos připomene Brno akcemi pod hlavičkou GUSTAV BROM 100. 

Věděli jste, že Bromovo rodné jméno bylo Frkal? A dokázali byste si představit, že by Frkal „frkal“ do saxofonu? I jemu samotnému to znělo strašně, a tak v roce 1939 přijal náhodně vybrané umělecké jméno – Brom. Dle jeho slov se ovšem mohl klidně jmenovat Jód, kdyby zapíchl tužku do encyklopedie jen o kousek vedle. Neváhal se angažovat i v odboji – šířil ilegální letáky, za což strávil několik týdnů ve věznici gestapa na Špilberku.  

Během své aktivní hudební kariéry se snažil do big bandu začleňovat prvky moderního jazzu a  přinášelo mu to řadu úspěchů nejen u nás, ale i v zahraničí. V roce 1974 byl dokonce v oficiálním žebříčku první desítky nejlepších světových kapel na sedmém místě. Patří mu také jedno evropské prvenství – Gustav Brom byl nejdéle působící dirigent u jednoho souboru (53 let). Jeho diskografie čítá přes 570 titulů a se souborem absolvoval více než 250 zahraničních turné. 

„Chystáme hudební eventy, multimediální prezentaci v prostorách Křížové chodby Nové radnice, vydání publikace, ale také třeba zpracování tematické stezky po místech spjatých s životem Gustava Broma,“ prozradil radní pro kulturu Marek Fišer s tím, že koordinaci aktivit si vezme na starost Turistické a informační centrum Brno.

Věříme, že v letošním roce se již budeme se všemi moci vidět naživo a sejdeme se na akcích GUSTAV BROM 100, kdy na brněnské kulturní scéně opět zazáří podivuhodná osobnost a hudební um legendárního Gustava Broma. 

Brněnský kulturní parlament

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

JazzFestBrno míří na obrazovky

Pořadatelé festivalu JazzFestBrno brzy uvedou sérii koncertů na obrazovkách České televize a prostřednictvím streamu oslaví Mezinárodní den jazzu.

Filharmonie Brno u vás doma

Streamovaný koncert brněnské filharmonie proběhne pod taktovkou šéfdirigenta Dennise Russella Daviese ve čtvrtek 15. dubna 2021 ve 20 hodin. Na koncertu zazní Brahmsova Symfonie č. 2 D dur a premiéra Glassovy Symfonie č. 2. V přestávce se mohou posluchači těšit na rozhovor šéfdirigenta s Philipem Glassem. Koncert sledujte na facebookové události, YouTube kanálu nebo zde.

Hrát světově na české nástroje

Prodeje hudebních nástrojů se během pandemie zvýšily po celém světě. Ať už svůj talent teprve objevujete, kroužíte kolem něj po špičkách, nebo jste se s jeho existencí a potřebou rozvíjení již víceméně smířili, vězte, že výběr vhodného hromosvodu této kreativní jiskry vás snadno může zavést k instrumentům vyrobeným hned za vašimi humny.

A co kluby?

Co dělají brněnské kluby v této nepříliš šťastné době? Jejich program se liší. Některé pomocí kampaně rekapitulují uplynulý rok, jiné zase poskytují prostory pro zkoušky kapel, pořádání konferencí či nahrávání demoverzí.

Kabinet Records

Původně založený jako obchod s vinyly při klubu Kabinet MÚZ, dnes funguje již jako nový label orientovaný na brněnskou hudební scénu. Kabinet Records nabízí stovky LP desek napříč žánry i světadíly. Od punku až po jazz.