Foto: archiv Divadla Husa na provázku

Během týdnů karantény Divadlo Husa na provázku vytvořilo zcela nový unikátní formát a zřídilo audioprostor, ve kterém provázkovští dramaturgové prostřednictvím krátkých rozhovorů se zajímavými osobnostmi nahlíželi situaci pandemie jinak než skrze čísla, zdravotnické statistiky a ekonomické ukazatele, které v tu dobu dominovaly veřejné diskusi.

V novém formátu bude divadlo i nadále pokračovat a rozšiřovat tématiku i o nové okruhy spojené se zajímavými společenskými fenomény. Momentálně jsou zde ke slyšení například tyto rozhovory:

Marek Orko Vácha: Kdo nemá strach, nemiluje

„Dělám si naději, že současná situace probudí to dobré v nás,“ řekl v březnu významný český biolog, teolog, kněz a pedagog Marek Orko Vácha. O etickém a spirituálním rozměru krizí, globální morálce, strachu i odvaze s ním mluvil dramaturg Martin Sládeček.

Radek Štěpánek: Měsíc nepršelo, a nikoho to nezajímá

„Z tváří zůstala jen stejnost roušek a uslzených očí,“ napsal dlouho před vypuknutím koronavirové pandemie v jedné ze svých básní Radek Štěpánek, environmentální básník a redaktor brněnského nakladatelství Host. O koronavirové pandemii a strachu z ní v
kontextu klimatických změn s ním mluvil Martin Sládeček. Bonusem pak byl podcast, ve kterém provázkovští herci Dominik Teleky a Jan Kolařík načetli environmentální poezii Radka Štěpánka.

Zdeňka Švancarová: Jsou hovory, k nimž se vracíte

„Člověk musí být vyrovnaný hlavně sám se sebou,“ řekla vedoucí Linky důvěry Oblastní charity Blansko Zdeňka Švancarová. O tom, jak koronavirus proměnil její každodenní práci, i o bolesti, která je poloviční, je-li sdílená, s ní mluvil Martin Sládeček.

Divadlo Husa na provázku

Divadla za zavřenými dveřmi

Přestože dveře divadel zůstávají stále zavřené, brněnská divadla hledají způsoby, jak se svými návštěvníky zůstat v kontaktu. Ať už se jedná o on-line talk show, podcast, on-line rozhovor či výstavu ve výloze.

Globalizace je láska k regionu! On-line je láska k divadlu!

Prostor pro myšlení a sledování divadla v mezinárodním kontextu, který přesahuje rybníček jednoho města a státu, nikdy nebyl dostupnější než za současného stavu. Ten způsobil, že jsou divadla zavřená pro své diváky. Umožnil však divadlo podrobit potřebné zkoušce. Její výsledky lze vidět po celém světě.

V Káznici se s jarem probouzí zvěř a formuje se umělecká „smečka“

Bývalá káznice na Bratislavské ulici je objekt unikátní nejen v rámci lokality tzv. brněnského Bronxu, ale i v kontextu celého Brna. Její hodnota přitom nespočívá jen v její minulosti, kdy je právem považována za významné místo historické paměti, ale i v jejím potenciálu k širšímu využití pro kulturní, komunitní, vzdělávací či jiné aktivity v budoucnosti. Ponechme stranou budoucnost vzdálenější, kterou představuje projekt plánovaného Kreativního centra, a podívejme se především na současnost a mnohem bližší časový horizont roku 2021.

Divadlo Husa na provázku vyhlašuje velikonoční potravinovou sbírku

Letošní Velikonoce budou jiné. V tom dobrém slova smyslu mohou být pro řadu domácností jiné i díky vám. Divadlo Husa na provázku vyhlašuje ve spolupráci s Diecézní charitou Brno, Armádou spásy a společností Na počátku velikonoční sbírku určenou rodinám v hmotné nouzi a matkám samoživitelkám.

Festival SETKÁNÍ/ENCOUNTER bude!

Ač se v současnosti nemůžeme setkávat a cesty do zahraničí jsou téměř nemyslitelné, od 23. do 27. března se budete moct potkat s lidmi ze všech koutů Evropy. Studenti Divadelní fakulty JAMU totiž dokončují přípravy 31. ročníku mezinárodního festivalu divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER 2021.