Budoucnost má přinést demolici současného obchodního domu, na jehož místě vznikne nová čtvrť s náměstím a šesti budovami zahrnujícími prostor pro bydlení i služby. Foto: Crestyl

Brutalistní stavba zasazená na Dornychu mezi hlavní nádraží a nákupní centrum Vaňkovka je dobře známá nejen všem Brňanům. Současný obchodní dům je však jen připomínkou jednoho z největších nerealizovaných projektů v totalitním Československu – velkolepého centra obchodu a služeb inspirovaného Moskvou.

Na následujících řádcích vám odhalíme pokračování příběhu brněnského Prioru. První díl tohoto seriálu najdete k přečtení zde.

Skromnější alternativa

Rozšířit centrum jižním směrem se podařilo až architektům Zdeňku Řihákovi a jeho mladšímu kolegovi Zdeňku Sklepkovi, kteří vytvořili úspornější variantu předešlého návrhu. Uskutečněným pozůstatkem monstrózního projektu se tedy stal jeden obchodní dům Prior s předpokládaným nákladem 270 milionů korun. Situování objektu mělo údajně vytvořit tehdejšímu městskému výboru nezvratitelný důvod pro přesun hlavního vlakového nádraží na jih – kvůli Prioru totiž nebylo možné řadit dlouhé vlakové soupravy na ohnuté dráze za sebou. Se samotnou stavbou se začalo v roce 1980, slavnostní otevření Prioru pak připadlo na datum 30. 11. 1984. Budova ve stylu brutalismu měla původně zahrnovat i jedno podzemní podlaží o ploše 6 000 metrů čtverečních, výběr stavební parcely na zasypané části Svrateckého náhonu se spodní vodou však tento plán překazil.  Zajímavostí byly v té době jediné eskalátory v centru Brna. Vedly na terasu, kterou v úpravě s lávkou k Vaňkovce dobře známe i dnes. Využití obchodního domu zahrnovalo nejen různý prodej, ale také restauraci a závodní jídelnu pro zaměstnance a žáky učňovských dílen umístěných do horních pater nebo kancelářské prostory. Nynější podoba Prioru je výsledkem přestavby z devadesátých let kombinující ideje architekta Jana Melichara a původního třetího přepracovaného návrhu Zdeňka Řiháka a Zdeňka Sklepka z roku 1975.

Nový Dornych

V současné době se obchodnímu domu na Dornychu krátí čas. Jeho demolice je plánovaná na rok 2022. Nynější majitel, skupina Crestyl, chce stavbu nahradit částečně zastřešeným volně přístupným veřejným prostorem s novým náměstím uprostřed a několika menšími budovami kolem něj. V těch by měl být hotel, nájemní bydlení, kanceláře, restaurace, obchody i služby, počítá se i s podzemním parkováním. „Vše samozřejmě připravujeme v souladu s územním plánem a v úzkém kontaktu s Kanceláří architekta města Brna, aby projekt odpovídal i potřebám města a dalšímu plánovanému rozvoji celé jeho jižní oblasti. Chceme, aby nový Dornych za několik let, až bude dokončen, město a jeho obyvatele skutečně obohatil,“ říká Simon Johnson, výkonný ředitel skupiny Crestyl. Město dle radního pro územní plánování a rozvoj Filipa Chvátala v projektu požadovalo například snížení budov, navýšení počtu prostorů k bydlení nebo zachování průchodnosti na Vaňkovku. Dokončení stavby, která bude znamenat vznik další malé čtvrtě v centru Brna, je v plánu do čtyř let.

Filip Živný

s využitím Brněnského architektonického manuálu

foto: Archiv města Brna

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne