Ta nejromantičtější zákoutí Znojma se nacházejí mimo nejoblíbenější turistické pěšiny. Foto: Pavel Svoboda, www.photo-svoboda.cz

Mimo Brno | Chcete během jediného krátkého prosincového dne stihnout procházku přírodou a zároveň se pokochat krásami historického města? Znojmo vám umožní obojí. Díky své velikosti a poloze blízko Brna zde není problém prožít slunečný den v malebném kaňonu i soumrak v kouzelném historickém centru.

Znojmo je královské město jihozápadní Moravy, které se impozantně rozprostírá nad řekou Dyjí. Pro milovníky přírody se hned pod jeho branami rozprostírá Gránické údolí pyšnící se charakterem lesoparku s bohatou sítí pěšin a vyhlídkových míst. Divočejší přírodu pak nabízí NP Podyjí, který se táhne podél řeky Dyje za přehradou. Ta nejromantičtější zákoutí se nacházejí mimo nejoblíbenější turistické pěšiny a opadané listí odkrývá spoustu obrazů, které jsou po zbytek roku očím skryty.

Procházku přírodou můžete ukončit pohledem na západ slunce z vyhlídky u majestátního chrámu sv. Mikuláše. Nastupující šero je pak vhodnou dobou na procházku znojemským starým městem, jehož četné kostely, fragmenty středověkých hradeb a půvabná zákoutí vás uchvátí i v době, kdy jsou muzea a památky uzavřeny a všechny kulturní akce zrušeny. Kouzlo těchto křivolakých uliček je nejsilnější právě během sychravých zimních večerů.

A nebylo by to Znojmo, aby nedošlo na víno. Přestože většina vinařství je soustředěna ve vinorodých obcích v blízkém okolí, vinaře je možné najít i přímo v historickém centru města. Například já. Mé vinařství Vino Loigi je přímo na cestě k hradu, na Václavském náměstí, a má vína jsou spojením ekologických postupů na vinici s historickým způsobem práce ve sklepě. Mé víno bude stylovým dárkem, který pro někoho blízkého nebo pro sebe z výletu do Znojma přivezete.

Vladimír Lojda

www.loigi.cz

 

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne