Socha skladatele Pavla Křížkovského pod Špilberkem. Celou kapitolu si můžete přečíst na www.mestohudby.cz. Foto: Pocket media/Ivo Dvořák

Na těchto místech vám pravidelně představujeme průvodce #Brno město hudby. Tentokrát se zaměříme na kapitolu #symfonie města, hudební publicista Boris Klepal ji uvádí následujícími slovy.

Hudba k soustředěnému poslechu, artificiální hudba, komponovaná hudba… Kličkování mezi podobně komplikovanými názvy má obvykle jediný účel: vyhnout se prokletému spojení „vážná hudba“. Dnes se pod tento zavádějící termín schová všechno, co znělo ve středověkých kostelích, při barokních slavnostech, buržoazních revolucích i v programech experimentálních koncertů, na kterých létaly po účinkujících boty. Brno si rádo připomíná pobyty Wolfganga Amadea Mozarta, Franze Liszta a Bedřicha Smetany, ačkoliv byly jen krátké. Připomíná si také celebritu hollywoodské filmové hudby Ericha Wolfganga Korngolda, který v Brně prožil dětství. Brno by mohlo vypadat jako město kratičkých zastávek nebýt Leoše Janáčka, který kdysi ve městě našel svůj domov a v posledních čtyřiceti letech se zařadil k nejhranějším skladatelům světa.

Hudební průvodce Brno

Kapitola 11

#Brno město hudby UNESCO

 

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne