Vánoční strom s tradicí sahající do roku 1924 stojí na náměstí Svobody i letos © Virtual Visit s.r.o.

Myslíme, že nebudeme daleko od pravdy, když napíšeme, že příprava letošního ročníku Brněnských Vánoc byla jednou z nejsložitějších v historii. Přestože se na jejich organizaci pracuje už od začátku roku, ve finiši se nakonec jednalo o dobrodružné hledání ne/možného v závislosti na opatřeních druhé koronavirové vlny. Pořadatelé této nejoblíbenější a nejnavštěvovanější brněnské akce roku ji totiž chtěli Brňanům a turistům nabídnout sice za dodržení omezujících opatření, ale v co nejméně omezené míře. Snad se to povedlo.

Vzhledem k tomu, že v prosinci roku 1924 stál na brněnském náměstí Svobody vůbec první veřejný vánoční strom u nás, a dost možná i ve střední Evropě, bylo jasné, že o ten Brno nesmí přijít. A nepřišlo. Je-li mezi čtenáři někdo, kdo neví, jak tradice vznikla, tak vězte, že vše začalo příběhem v lese odložené holčičky, kterou zachránil spisovatel a novinář Rudolf Těsnohlídek se svými přáteli. 

Sedmnáctiměsíční Liduška měla tenkrát štěstí, jelikož našla náhradní rodinu, ale Těsnohlídka její příběh zasáhl a rozhodl se přenést k nám zvyk z dánské Kodaně, kde se pod vánočním stromem konala sbírka na opuštěné děti. A tak se také stalo a díky sbírce pod prvním vánočním stromem u nás byl tenkrát v Brně postaven Dětský domov Dagmar, který dodnes pomáhá opuštěným dětem. Kasička Červeného kříže samozřejmě ani letos pod vánočním stromem na náměstí Svobody nechybí a vzhledem k opatřením ji doplní on-line charita.

Naopak nejnovější brněnskou vánoční tradicí je vyhlídkové kolo na Moravském náměstí, které letos potřetí nabízí výhled na předvánoční Brno. Bude-li to vzhledem k bezpečnostním opatřením možné, budou na tomto i dalších náměstích s dostatečnými rozestupy postaveny stánky, které budou nabízet dárky a balené potraviny. Můžete se na ně těšit například na náměstí Svobody i na jednom z nejromantičtějších brněnských náměstí, na Zelném trhu, na kterém také nechybí vánoční strom. Organizátoři jsou připraveni flexibilně doplnit stánky v průběhu celého adventu.

Vánoční Brno si mohou lidé vychutnávat také na náměstí Dominikánském. K vidění je tady nádherný Halouzkův betlém, který má více než 100 figur a je druhým největším svého druhu na světě. Centrum města je samozřejmě krásně a slavnostně nasvíceno a vánočně vyzdobeno a v plánu je i další program. Speciální vánoční a po městě putující ozvučený fotopoint, díky němuž můžete zvěčnit svůj okamžik v Brně, a oblíbený festival módy a designu December Design Days, letos v novém a stylovém městském elektromobilu. Pokud se epidemiologická situace zlepší, tak vás pozveme také na tradiční vyhlídky z věže Staré radnice, komentované adventní procházky, voňavé vánoční dobroty z okýnek místních podniků a tak dále. Buďte v pohotovosti a sledujte nás, ať vám nic neuteče.

A jak je to s tím upletením Vánoc? Vizuální styl, který Vánoční Brno letos provází a tvoří i kolekci vánočních dárků, navrhli grafici z NEON STUDIA a takto jej popisují: „Dekorovaný vánoční svetr se pro nás stal jasnou inspirací. Symbolizuje pro nás přátelství, rodinu, teplo. Brno se pyšní označením moravský Manchester, které získalo díky textilnímu průmyslu, jenž zde dominoval už od poloviny 17. století a jehož bylo Brno po dvě stě let hlavním centrem. Vizuální identita letošních Brněnských Vánoc proto vychází z klasického pleteného vzoru, který nám slouží jako síť/pattern pro vytváření vlastních ilustrací. Nepleteme však soby a vánoční hvězdy, ale zaměřujeme se na brněnské reálie. Brněnský drak, orloj, Jošt, pivo i víno a mnoho dalších.“

TIC

 

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne