Jak ovlivnila vládní opatření letošní JazzFestBrno a jak vypadají přípravy na nadcházející ročník festivalu, který oslaví 20 let? O tom a mnohém dalším povídal umělecký ředitel JazzFestuBrno Vilém Spilka.

Jak vládní opatření spojená s pandemií ovlivnila JazzFestBrno 2020?

Poměrně drasticky, protože nejtvrdší opatření platila povětšinou právě v době našich plánovaných koncertů. Přesto se nám jich povedlo pár udělat. Hlavně koncert Avishaie Cohena byl ve světle současné situace tak trochu malý zázrak. Úspěšně jsme zvládli i JazzFestBrno dětem, kam přišlo i přes nepříznivou situaci zhruba padesát dětí. Některé koncerty jsme ve spolupráci s ČT a ČRo zaznamenali, do konce roku ještě plánujeme další televizní i rozhlasové natáčení s festivalovými interprety. Většina neproběhlých koncertů má již nový termín na jaře a pevně doufáme, že nás další přesouvání už nečeká.

Příští rok JFB oslaví 20 let. Prozradíte už něco o nadcházejícím ročníku?

Vedle standardního ročníku s novými velkými jmény plánujeme oslavu výročí v Divadle Husa na provázku, kde se sejde špička české scény. Snad neprozradím moc, když řeknu, že to bude celodenní akce s množstvím koncertů, ale i výstavou, workshopy, jam sessions a příležitostí k setkávání hudebníků i jazzových fanoušků.

Spotřebujete za rok více strun nebo potahů na pingpongovou pálku?

Letošní sezona mi oboje docela šetří, moc jsem toho nenahrál. Nejsem takzvaný EJ, tedy Equipment Junkie (věčně nespokojený závislák na materiálu). Stačí mi jedna sada potahů na půl sezony a jedna sada strun na jeden až dva měsíce, někdy i déle. Potahy mám rád spíše živé, struny naopak docela „mrtvé“ – mám rád temnější barvu. Takže dokud struny ladí, nesundávám!