Mají karikatury Lubomíra Vaňka nějaký hlubší význam, nebo slouží pouze k pobavení? To se dozvíte v krátkém rozhovoru, který jsme si pro vás s tímto karikaturistou připravili. 

Na webových stránkách se představujete mimo jiné jako moravský Skot. Co si pod tím máme představit?

Moravský proto, jelikož jsem se narodil a žiji v Brně, dětství jsem prožil na Špilberku a na brněnské přehradě. Skot proto, jelikož Skotsko považuji za svůj druhý domov. Tíhnul jsem ke keltské kultuře už od mládí a když jsem se pak dožil doby, kdy se mohlo cestovat, tak Británie byla jedním z mých prvních cílů. No a v té době jsem propadl Skotsku, zejména proto, že je zde ještě krásná nedotčená příroda, hlavně Highland (skotská vysočina) a severozápadní ostrovy (zejména Skye). Ke Skotsku patří i kilt (sukně), který samozřejmě taky vlastním a na různých akcích přátel Skotska i nosím.

Je účelem vašich karikatur ryze pobavení sebe i ostatních nebo nesou i nějaké hlubší sdělení?

Specializuji se na portrétní karikaturu, kde jde zejména o vystižení podoby a charakteru kresleného člověka. Vytvářím i kreslené vtipy, částečně s lehčí tematikou ze života, která má pobavit. Věnuji se však léta i politické satiře a tady už se snažím, aby byla pointa hlubší, ostřejší a k zamyšlení.

Kde se naši čtenáři mohou setkat s vaší prací?

Brňáci mne znají z Rovnosti, kam jsem dodával vtipy dlouhých 30 let, v devadesátkách dokonce každý den. Nyní hodně posílám kreslené fóry do nového humoristického časopisu Tapír (takový následník již neexistujícího Dikobrazu) nebo např. do humoristicko-křížovkářského periodika Křížem krážem. Letos jsem ilustroval pohádkovou knihu Jaroslava Petra Chytráčkovy trampoty a trumpety, tu mohou pořídit rodiče dětem k Vánocům.

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne