Co znamená Brno pro režisérku Janku Ryšánek Schmiedtovou a kam by vás v listopadu pozvala, se dozvíte v krátkém rozhovoru, který jsme si pro vás připravili.

Co pro vás znamená Brno?

Tohle město je mým domovem. Mnoho toho tady považuji za výjimečně krásné. Ale taky tu cítím obavu být opravdu evropským městem se vším všudy. Líbilo by se mi, kdyby se Brno víc upínalo k velkoleposti Vídně a své mnohovrstevnaté kulturně bohaté historii. Někde se tak děje, třeba v opeře, někdy vůbec. B. Polívka řekl, že Brno někdy dělá z hvězd piče a z pičí hvězdy, to je trefné.

Kde hledáte kulturu mimo svoji práci?

Všude, kde to jen jde. Chodím do divadel, na filharmonii i jazzový festival, doma míváme filmové večery, teď mě zajímá klasický americký muzikál – Bob Fosse a Gwen Verdonová. Taky čtu, nejvíc současné české autory, a zjišťuji si městské legendy, které z obyčejné procházky Brnem udělají zážitek. Ráda nalézám nové věci, které ukazují svět z lepší stránky, třeba webová stránka, kde se můžete koukat z cizích oken po celém světě, stačí zadat window-swap.com.

Kam byste naše čtenáře ráda pozvala v listopadu (nebo až to bude možné)?

Přijde mi pozoruhodné, jak se profiluje Divadlo Husa na provázku. Ať jdou na Vitku, Pravidla bincárny nebo Tichého Tarzana, všechno to má křehkost i vzrušení. A brněnská filharmonie odehraje Dvořákovo Requiem, na to se těším. Stejně jako na čtvrtou sérii britského seriálu Koruna.

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne