Brněnské parníky jsou připraveny k vyplutí. Foto: Pavla Olbrzymková

 

74. plavební sezóna odstartuje již v sobotu 30. května, tentokrát bez slavnostního ceremoniálu. Lodě vyplují dle jízdního řádu, novinkou je bezbariérová zastávka Sokolské koupaliště. Brněnské přehradě se budeme na tomto webu věnovat v rozsáhlé dvoudílné fotoreportáži, jejíž první díl vás čeká již příští týden.

Plavební sezóna letos začíná o šest týdnů později, než bylo původně v plánu. Pokud to situace a počasí dovolí, bude dle primátorky města Markéty Vaňkové provoz prodloužen i déle než do poloviny října. V průběhu sezóny podnik představí opravenou loď Dallas z roku 1955, o jejímž novém názvu může veřejnost hlasovat.  

„Nejprve ji čekají dokončovací práce jako jsou instalace baterie, kormidelny a zábradlí na sluneční palubě. Po jejím celkovém oživení a absolvování plavebních zkoušek pak bude moci v průběhu léta vyplout s prvními cestujícími,“ řekl radní města Brna pro dopravu Petr Kratochvíl.

I provozu lodní dopravy se dotknou aktuální vládní nařízení, lodníci budou vybaveni ochrannými pomůckami, na lodích bude pro cestující k dispozici dezinfekce. „Při pobytu na kryté dolní palubě je nutné mít roušku, na horní palubě při dodržení dvoumetrového odstupu tato povinnost neplatí,“ vysvětlil generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

 

Nová zastávka Sokolské koupaliště bude bezbariérová. Foto: Magistrát města Brna

 

Nová zastávka Sokolské koupaliště je umístěna na půli cesty mezi původními zastávkami Osada a Sokolské koupaliště. K molu z oceli a voděodolného druhu dřeva se lidé od asfaltové cesty dostanou po bezbariérové přístupové cestě nebo po kratším chodníku se schody.  Čekání na spoj jim zpříjemní čtyři dřevěné lavičky. Náklady na stavbu nové zastávky činily 11 mil. Kč.

 

Příjemné změny přináší systém odbavování.

„Nově budou mít cestující možnost na palubě za jízdenku zaplatit kartou. Další novinkou je i možnost nákupu jízdenky na eshopu brnoid.cz, a to i formou dárkového poukazu. Takto zakoupenou jízdenku je možné využít kdykoli během sezóny,“ dodal Havránek.

 

Brněnskou přehradu pak bude během sezóny brázdit celkem sedm lodí DPMB, šest dvoupalubových a jedna jednopalubová.

Na Přehradě jsme fotili před třemi lety, když dostávaly lodě nový nátěr. Letos jsme se vrátili, abychom udělali fotoreportáž, jejíž první díl uvidíte už příští týden. Foto: Pavla Olbrzymková