Ilustrační foto

Počasí je věda!

Počasí a fotbalu rozumí každý. Pokud nám nestačí předpověď v televizi, mrkneme na internet nebo z okna. Je tedy počasí vůbec věda? Je! Vás i vaše děti o tom přesvědčí Dagmar Honsová z Meteopressu a Martina Součková z Českého hydrometeorologického ústavu.

Ilustrovaná příručka vám odhalí, jak se předpovídalo počasí dříve, poodkryje leckterou meteorologickou záhadu nebo vás naučí, jak si vyrobit soukromou bouřku ve sklenici vody. Taky budete umět sestrojit sněhoměrný kůl dřív, než řeknete cumulonimbus. Dagmar Honsová vystudovala Agronomickou fakultu České zemědělské univerzity. Skoro patnáct let připravuje předpovědi počasí ve společnosti Meteopress, spolupracuje i s různými zpravodajskými médii, kde komentuje a vysvětluje stav i předpovědi počasí pro širokou veřejnost. Martina Součková pracuje v Českém hydrometeorologickém ústavu. Vystudovala katedru tělesné kultury na univerzitě v Olomouci. S tím souvisí i její další profese: trénuje mládež ve veslování.

Předpovídej počasí
Dagmar Honsová, Martina Součková
Paseka
www.paseka.cz

Kolikrát musíte zopakovat přání, aby se splnilo?

Alice, hlavní hrdinka knihy O ostatních nevím nic, se celé dny cítí osamělá. Matka tráví většinu času v práci a babičku, která ji hlídá, nesnáší. Věčně to tak ale nebude. Je tu totiž On, se kterým po nocích mluvívá tajnou řečí. On, který jí plní všechna přání. Někdy hned, někdy za mnoho let, ale splní je všechna. Románová prvotina Kristiny Májové je dramatickým příběhem dětství a dospívání, kdy je tím nejtěžším úkolem vyrovnat se se svými sny a představami.

O ostatních nevím nic
Kristina Májová
Host
www.hostbrno.cz

 

Co způsobí jediný komentář na webu

Miloš Zeman byl právě podruhé zvolen prezidentem, venku mrzne, občané si vylévají srdce na sociálních sítích a v redakci nejmenovaného deníku nedobrovolně končí vyhořelý komentátor Jan „Johan“ Souček. Jsme v Česku v lednu 2018. Antihrdinou třetího románu Ondřeje Štindla lomcují bezmoc, vztek a strach. Žánr se pohybuje na pomezí satiry, hororu, psychodramatu i road movie. Příběh reflektuje nejen stísňující karikaturu rozdělené společnosti, ale také obraz existenciální krize, strachu z nicoty a touhy uniknout.

Až se ti zatočí hlava 
Ondřej Štindl
Argo
www.argo.cz

 

Dvě kamarádky, dva světy

Autorka, která je označována za slovenskou Danielle Steelovou, vydává příběh o dvou nerozlučných kamarádkách, které dělí dva rozdílné světy. Ela po ztroskotání své první lásky potkává rozvedeného muže. Společnou domácnost ale musí sdílet s jeho dětmi, které jí ze života dělají peklo. Dita se naopak zcela odstřihne od své rodiny a rozhodne se žít sama. Ustojí jejich přátelství další otřes, když se v jejich životech objeví muž, do kterého byly kdysi obě zamilované?

Dubnové slunce
Katarína Gillerová
Motto
www.motto.cz

Muzeum města Brna vydává Vize modernosti

Fotografické dílo Rudolfa Sandala patří k nejcennějším konvolutům v architektonické sbírce Muzea města Brna. Jeho snímky jsou výjimečnými doklady meziválečné architektury v Československu. Sandalovy fotografie vily Tugendhat proslavily tuto ikonu architektury 20. století po celém světě. Monografie v česko-anglické mutaci přináší vůbec poprvé příběh umělce, jehož dílo se řadí k zásadním hodnotám v dějinách světové fotografie 20. století.

Vize modernosti / Visions of Modernity: Rudolf Sandalo (1899–1980)
Dagmar Černoušková a kol.
Muzeum města Brna, 2020